Dziś rocznica śmierci Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

fot. Wikimedia Commons
Dziś mija kolejna rocznica śmierci legendarnego żołnierza Armii Krajowej - Zygmunta Edwarda Szendzielarza "Łupaszki". Na procesie nie zaprzeczył udziałowi w antykomunistycznym podziemiu i nie zwrócił się z prośbą o łaskę. Został skazany na osiemnastokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku w więzieniu na Mokotowie.Urodził się 12 marca 1910 roku w Stryju. Był najmłodszym synem urzędnika kolejowego. Naukę podejmował w gimnazjum we Lwowie. Od 1931 roku zdobywał wiedzę jako słuchacz Kursu Unitarnego w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Następnie kontynuował naukę w Szkole Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Został mianowany przez prezydenta RP na stopień podporucznika ze starszeństwem a po promocji przydzielony do 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w Wilnie jako dowódca plutonu.

 

Życie prywatne związał z Anną Swolkień, z którą ożenił się 28 stycznia 1939 roku. W późniejszym czasie żona była kurierką Armii Krajowej, wywiezioną na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie zginęła w wyniku alianckiego nalotu na Wagenschwend 24 lutego 1945 roku. 

 

Do najbardziej znanych fragmentów życia Zygmunta Szendzielarza należy z pewnością rozdział 5 Wileńskiej Brygady AK, operującej na terenie na północny wschód od Wilna. Prowadził walki z Niemcami oraz ich litewskimi sojusznikami i partyzantką sowiecką. Po rozwiązaniu Brygady podporządkował się komendantowi Okręgu Białostockiego Armii Krajowej ppłk. Władysławowi Liniarskiemu ps."Mścisław". Od kweitnia 1945 prowadził walki z regularnymi oddziałami Armii Czerwonej, Ludowego Wojska Polskiego, KBW, NKWD, UB i MO. W szczególny sposób zwracał uwagę na likwidowanie agentów komunistycznych i członków PPR.

W więzieniu na Rakowieckiej przebywał przez 2,5 roku. Był torturowany. 24 października 1950 rozpoczął się proces byłych członków Okręgu Wileńskiego AK, wśród oskarżonych byli m.in. ppłk Antoni Olechnowicz, kpt. Henryk Borowski ps. „Trzmiel”, mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, ppor. Lucjan Minkiewicz ps. „Wiktor”, Lidia Lwow ps. „Lala”, Wanda Minkiewicz ps. „Danka”.

 

Szendzielarz nie zaprzeczał udziałowi w podziemiu antykomunistycznym i nie zwrócił się z prośbą o łaskę do prezydenta. Został skazany na osiemnastokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku w więzieniu na Mokotowie. Ciało zostało pochowane w tajemnicy i przez lata nie było znane miejsce spoczynku.

 

Wiosną 2013 roku badacze IPN odkryli i zabezpieczyli szczątki w trakcie prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery na Łączce. Uroczysty pogrzeb państwowy z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza odbył się 24 kwietnia 2016 roku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Pochowany został z honorami wojskowymi w grobie rodzinnym, obok córki, zmarłej w 2012 roku.

 

Za udział w wojnie obronnej 1939 roku został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy. W styczniu 1944 roku Szendzielarz został odznaczony Krzyżem Walecznych przez Komendanta Okręgu, płk. Aleksandra Krzyżanowskiego ps. „Wilk”. 25 czerwca 1988 roku prezydent Polski na Uchodźstwie w uznaniu wybitnych czynów w czasie wojny nadał mjr. Szendzielarzowi Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari. Pośmiertnie, postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 9 listopada 2007, „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” został, wraz z dwoma innymi „żołnierzami wyklętymi” – Kazimierzem Kamieńskim i Władysławem Łukasiukiem, odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia PolskiAutor:

Źródło:

8:31 8 lutego 2017
Prezydent Duda gasi posłankę .Nowoczesnej! Ale riposta!

Opinie

Krzysztof Gędłek

Wolność na czwartego czerwca

Emil Osławski

Nadgościnność

Przemysław Stolarski

Nacjonalizm (nie)skompromitowany

Kraj

Wnuk Wałęsy oskarżony o naruszenie nietykalności…

2 maja w tych sklepach będą utrudnienia w zakupach.…

Chińczycy chcą zainwestować w priorytetowy projekt…

Chcesz sprawdzić punkty karne? Policja ostrzega!

Odlot Frasyniuka! "Macie wyjść na ulice"

Wreszcie rozebrano nielegalny pomnik UPA

Zdradzona żona posła PiS domaga się „reżimu moralnego”…

Kukiz przeznaczy zwrot kosztów na działalność charytatywną

Rząd rozpatrzy pomysł Liroya. "Jedna tablica…

Morawiecki konkretnie podsumował TVN! Zobaczcie sami…

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady żąda od…

Dramatyczny wypadek w Warszawie! Nie żyje trzyletnie…

Świat

Katastrofa polskiego śmigłowca!? Media donoszą o…

ABSURD! Belgijska policja wypuściła sprawców zamachu…

Niebywałe! Kanadyjski snajper pobił rekord w strzelaniu…

Dodatkowe 150 mln euro dla gmin, które przyjmą migrantów!

Orban stanowczo! "Nie będzie zgody z sprawie…

Znamy tożsamość zamachowców z Brukseli! Nie zgadniecie…

Oficjalna deklaracja Schetyny w Brukseli: "PO…

Trump spełnia obietnicę i gasi lewicę! Mur na granicy…

Francja: kierowcy autobusów w Nantes założyli...…

SKANDAL! Premier Kanady: "Chrześcijanie są najgorszą…

Ewakuacja międzynarodowego lotniska w USA! Nożownik…

Dwie polskie wódki wśród najlepszych na świecie!…

PZM TV
Historia i Kultura

225 lat temu król Stanisław August ustanowił Virtuti…

Ukraina blokuje prace IPN na jej terytorium. Czego…

Generał, który nosił legendę żołnierza walczącego…

Czas honoru....minął? - okienko literackie Marty…

Wojsko Polskie stanęło w obronie porwanej przez Sowietów…

Zmarła 65 lat temu. Polka i pierwsza kobieta, która…

„KAIN BYŁ KOBIETĄ” - OKNO LITERACKIE MARTY CYWIŃSKIEJ…

Na Łączce, gdzie IPN poszukuje ofiar komunizmu, odkryto…

44 lata temu w Bielsku-Białej rozpoczęto produkcję…

Mocne słowa ministra Dziedziczaka! "Niemcy kłamią…

W Rzymie tętni niepokój, czyli “Sprzysiężenie…

Mocne słowa prezesa IPN ws. marginalizacji rtm. Pileckiego!…