Kielce: Przedmioty znalezione w mogiłach ofiar komunizmu trafiły na wystawę

fot. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Ok. 130 przedmiotów odnalezionych przy szczątkach ofiar komunistycznego terroru w Zgórsku k. Kielc przekazali w sobotę kieleckiemu Ośrodkowi Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przedstawiciele Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Przedmioty prezentowane są na wystawie.OMPiO ma siedzibę w murach dawnego więzienia Urzędu Bezpieczeństwa – skazańcy, z wyrokami sądu wojskowego, byli stąd wysyłani na śmierć. Ustalono, że miejscem kaźni i pochówku mógł być las w podkieleckim Zgórsku. Przedstawiciele Fundacji Niezłomni prowadzili tam poszukiwania. Między grudniem 2015 r. a kwietniem 2016 r., odkryli cztery jamy grobowe ze szczątkami ośmiu osób.

 

Do tej pory dało się ustalić tożsamość czterech żołnierzy Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: kpt. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”, por. Karola Łoniewskiego ps. „Lew” oraz Czesława Spadły ps. „Mały” i Józefa Figarskiego ps. „Śmiały”. Zostali straceni w tej samej egzekucji 24 września 1948 r. W 2016 r. odbyły się ich uroczyste pogrzeby.

 

W mogiłach, przy szczątkach ofiar, odnajdywano także osobiste pamiątki i fragmenty odzieży, należące do żołnierzy. Były też naboje, od których ginęli.

 

Ok. 130 przedmiotów – za zgodą rodzin ofiar – przekazano do OMPiO. To elementy ubrań – plastikowe, kościane i metalowe guziki bieliźniane i pochodzące z więziennych drelichów. Jeden z guzików – wojskowy – wykonano z przerobionej matrycy guzików Ludowego Wojska Polskiego, co zdaniem badaczy ewidentnie świadczy, że pamiątka należała do żołnierza podziemia niepodległościowego. Są też klamry od pasków i pozostałości obuwia oraz ustnik od fajki.

 

Wśród pamiątek są też medaliki, które odnaleziono niemal przy każdej z ofiar.

 

Przy zamordowanych znajdowano także kule i łuski pocisków. Jak wyjaśniała archeolog Joanna Jarzęcka-Stąporek, naboje w większości udało się przypisać do konkretnych ofiar, a łuski pozwalają stwierdzić, kto dokonał egzekucji – to m.in. amunicja produkowana w ZSRR. Badaczka oceniła, że przedmioty te, niosą dużo emocji dla rodzin, ale są jednocześnie „dowodami zbrodni”.

 

„Te przedmioty powinny się tu znaleźć, bo będą świadczyły o potwornej zbrodni wobec Polaków i o bohaterach, którzy przetrzymywani i katowani w tych murach, wyruszyli stąd w swoją ostatnią drogę” – pokreślił prezes Fundacji Niezłomni Wojciech Łuczak.

 

Dyrektor Wzgórza Zamkowego (instytucji, której częścią jest OMPiO) Rafał Nowak, ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że moment przekazania darów związanych z egzekucjami sprzed niemal 70 lat „to jedna z najbardziej symbolicznych chwil w historii kieleckiego więzienia”. Przypomniał, że pamięć o ofiarach, miała być „na zawsze zakopana w zgórskich lasach”. „Symbolika tego wydarzenia jest olbrzymia. Tym bardziej, że znajdują się też tu przedmioty, które wyruszyły razem z oprawcami ofiar, które zadały im śmierć – łuski i pociski” – dodał.

 

Nowak podkreślił, że pamiątki będą świadczyły „za co ci ludzie walczyli – za jakie wartości – i za jakie wartości oddali życie”.

 

W listopadzie ub. r. Fundacja Niezłomni rozpoczęła w Zgórsku ponowne poszukiwania mogił Żołnierzy Wyklętych. Wytypowano miejsce, gdzie mogą znajdować się kolejne jamy grobowe, ze szczątkami innych żołnierzy – wiosną ruszą dalsze parce.

 

Poszukiwania mogił członków antykomunistycznego podziemia prowadzą od ubiegłego roku w Kielcach – na Cmentarzu na Piaskach – badacze Instytutu Pamięci Narodowej.

 

W miejscu nazwanym „kielecką Łączką” grzebano osoby stracone w kieleckim więzieniu w latach 40. i 50. ub. wieku – wśród nich więźniów politycznych – oraz, prawdopodobnie, ofiary przesłuchań Urzędu Bezpieczeństwa i obław wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

W pierwszym etapie odnaleziono szczątki dwóch osób. Trwa ich identyfikacja. Kolejne poszukiwania zaplanowano na wiosnę.

 

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach działa od lipca 2012 r. w zmodernizowanych budynkach dawnego więzienia przy ul. Zamkowej. Jego misją jest kształtowanie i upowszechnianie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz budzenie poczucia dumy z dokonań przeszłych pokoleń, dorobku cywilizacyjnego, gospodarczego i naukowego mieszkańców miasta i regionu.

 

Placówka nie jest typowym muzeum, ale ośrodkiem edukacyjnym i badawczym. Powstała w nim multimedialna ekspozycja o dziejach politycznych i społecznych Polski, która ukazuje szczególnie wkład mieszkańców Kielc i regionu świętokrzyskiego w walkę o niepodległość.

 

Utworzone w czasach carskich więzienie było wykorzystywane przez gestapo, NKWD i UB. Zamknięte je dopiero w latach 70. ubiegłego wieku.

 

W piwnicach OMPiO zachowano więzienne karcery. Na Murze Pamięci, powstałym w pobliżu ściany straceń dawnego aresztu, umieszczane są portrety więźniów politycznych, którzy w latach 1939-1956 zginęli w tutejszym więzieniu lub zostali z niego wysłani na śmierć. Obok muru, w dawnej wieży strażniczej, znajduje się multimedialna prezentacja z biogramami aresztantów.

 

OMPiO razem z kieleckim Instytutem Designu – ośrodkiem wzornictwa – tworzy „Wzgórze Zamkowe”, które jest miejską instytucją kultury.

 Autor:

Źródło: PAP

9:50 5 lutego 2017
Prezydent Duda gasi posłankę .Nowoczesnej! Ale riposta!

Opinie

Krzysztof Gędłek

Wolność na czwartego czerwca

Emil Osławski

Nadgościnność

Przemysław Stolarski

Nacjonalizm (nie)skompromitowany

Kraj

Wnuk Wałęsy oskarżony o naruszenie nietykalności…

2 maja w tych sklepach będą utrudnienia w zakupach.…

Chińczycy chcą zainwestować w priorytetowy projekt…

Chcesz sprawdzić punkty karne? Policja ostrzega!

Odlot Frasyniuka! "Macie wyjść na ulice"

Wreszcie rozebrano nielegalny pomnik UPA

Zdradzona żona posła PiS domaga się „reżimu moralnego”…

Kukiz przeznaczy zwrot kosztów na działalność charytatywną

Rząd rozpatrzy pomysł Liroya. "Jedna tablica…

Morawiecki konkretnie podsumował TVN! Zobaczcie sami…

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady żąda od…

Dramatyczny wypadek w Warszawie! Nie żyje trzyletnie…

Świat

Katastrofa polskiego śmigłowca!? Media donoszą o…

ABSURD! Belgijska policja wypuściła sprawców zamachu…

Niebywałe! Kanadyjski snajper pobił rekord w strzelaniu…

Dodatkowe 150 mln euro dla gmin, które przyjmą migrantów!

Orban stanowczo! "Nie będzie zgody z sprawie…

Znamy tożsamość zamachowców z Brukseli! Nie zgadniecie…

Oficjalna deklaracja Schetyny w Brukseli: "PO…

Trump spełnia obietnicę i gasi lewicę! Mur na granicy…

Francja: kierowcy autobusów w Nantes założyli...…

SKANDAL! Premier Kanady: "Chrześcijanie są najgorszą…

Ewakuacja międzynarodowego lotniska w USA! Nożownik…

Dwie polskie wódki wśród najlepszych na świecie!…

PZM TV
Historia i Kultura

225 lat temu król Stanisław August ustanowił Virtuti…

Ukraina blokuje prace IPN na jej terytorium. Czego…

Generał, który nosił legendę żołnierza walczącego…

Czas honoru....minął? - okienko literackie Marty…

Wojsko Polskie stanęło w obronie porwanej przez Sowietów…

Zmarła 65 lat temu. Polka i pierwsza kobieta, która…

„KAIN BYŁ KOBIETĄ” - OKNO LITERACKIE MARTY CYWIŃSKIEJ…

Na Łączce, gdzie IPN poszukuje ofiar komunizmu, odkryto…

44 lata temu w Bielsku-Białej rozpoczęto produkcję…

Mocne słowa ministra Dziedziczaka! "Niemcy kłamią…

W Rzymie tętni niepokój, czyli “Sprzysiężenie…

Mocne słowa prezesa IPN ws. marginalizacji rtm. Pileckiego!…