PO będzie partią prawicową

PAP/Maciej Kulczyński
Platforma Obywatelska pod kierunkiem Grzegorza Schetyny będzie stopniowo zmieniać swój program i medialny wizerunek w stronę ugrupowania konserwatywno- liberalnego. Kierunek taki wynika z przesłanek personalnych, politycznych i ideologicznych. Każda z nich w niniejszym tekście zostanie przeanalizowana osobno, choć są z sobą ściśle powiązane.
Zmiana kierunku rozwoju partii i jej przyszłości wiąże się przede wszystkim z roszadami personalnymi na szczytach władzy, tej formacji politycznej. W wyniku przegranych przez PO wyborów parlamentarnych, zmienił się lider tej partii. Ewa Kopacz musiała ustąpić z stanowiska przewodniczącej PO na rzecz Grzegorza Schetyny. Zmiana na ma wymiar nie tylko personalny, nie jest to zwykła zmiana kadrowa, gdzie jeden polityk na stanowisku kierowniczym zastępowany jest przez innego, jak to ma miejsce w ugruntowanych demokracjach zachodnich. Jest to zmiana o charakterze jakościowym. Roszada kadrowa dotyczy bowiem wymiany nie tylko jednej osoby, ale całej frakcji wewnątrz partii. Do tej pory PO w praktycznie zdominowana była przez ludzi Donalda Tuska, tylko dzięki wpływom tego polityka Ewa Kopacz mogła piastować stanowisko premiera, bo jej awans nie wynikał z przymiotów osobistych, takich jak polityczna zręczność, umiejętność zawierania sojuszy. Pozycja Ewy Kopacz wynikała jedynie z zaplecza jakim dysponował w partii Donald Tusk. Krótko mówiąc premier Kopacz nie była politykiem samodzielnym.

 

Wraz z odejściem Tuska do Brukseli i przejęciu sterów władzy w partii przez Grzegorza Schetynę, sytuacja uległa zmianie, to nowy lider, by myśleć o wygraniu wyborów w przyszłości, musi najpierw w pełni kontrolować partię, a nie da się tego zrobić, bez wyeliminowania z niej wrogich mu frakcji. Eliminacja ludzi Tuska będzie odbywać się stopniowo do następnych wyborów parlamentarnych. W czasie przygotowań do rywalizacji o głosy wyborców, to Grzegorz Schetyna będzie układał listy wyborcze, a więc od niego będzie zależeć, to kto zdobędzie miejsce w parlamencie, a kto będzie musiał się pożegnać z wygodnym życiem posła, lub senatora. W interesie Schetyny jest więc stopniowe odsuwanie ludzi Kopacz, od wpływów w partii. Nie jest zapewne przypadkiem to, że przewodniczący PO w ostatnim czasie, gdy wybuchła afera z ekshumacjami ofiar katastrofy smoleńskiej nie pokazuje się zbytnio w mediach. Polityk ten celowo unika kamer, po to by całe odium krytyki i oburzenia opinii publicznej spadło na byłą premier. Wydaje się, że w kontekście smoleńskiej kontrakcji medialnej pozycja Kopacz została na tyle podważona, że rozprawa z nią i innymi młodymi parlamentarzystami będzie już łatwiejsza.

 

Pacyfikacja frakcji Tuska w PO, na tym się jednak nie zakończy. Równolegle do personalnych ataków rządu wymierzonych w Tuska i byłą minister zdrowia, Schetyna prowadzi jeszcze kampanię wizerunkową, która ma zmienić sposób postrzegania partii, a także jego osoby. W okresie kiedy władzę sprawowała jeszcze Kopacz, obowiązywał kurs na pozycjonowanie partii w kierunku lewicy. Promocja związków partnerskich, przyjmowanie uchodźców, silne związki z Brukselą, to najbardziej jaskrawe przykłady postulatów programowych które do Platformy starała się wprowadzić Ewa Kopacz. W ten sposób na formacje pod jej przewodnictwem miał zagłosować lewicowy, otwarty na nowinki serwowane przez Unię Europejską wyborca. Rachuby te, okazały się błędne, a przynajmniej nie przyniosły spodziewanego efektu, bo społeczeństwo przez oddanie władzy w ręce Kaczyńskiego wyraziło wyraźnie swój sprzeciw wobec polityki imigracyjnej narzucanej z  Berlina, Brukseli, czy Paryża.

 

Schetyna jest oczywiście świadom, tego, że nastroje społeczne nie sprzyja takiej retoryce, zwłaszcza w dobie ciągle powtarzających się zamachów terrorystycznych, organizowanych w krajach zachodniej Europy. W momencie obejmowania sterów rządów w partii, Grzegorz Schetyna dał sygnał, że jego Platforma będzie inna, niż ta jaką chciała budować Kopacz. Zmiana wizerunku partii została obwieszczona za pomocą mediów prawicowych, bo to właśnie na łamach tygodnika „Do Rzeczy” przewodniczący PO oświadczył, że formacja musi wrócić do swoich liberalno- konserwatywnych korzeni. W wywiadzie udzielnym, wówczas Markowi Migalskiemu przewodniczący PO mówił o swojej wizji partii w następujący sposób: „Jestem zwolennikiem utrzymania przez PO konserwatywnej kotwicy. Chcę powrotu do źródeł Platformy, czyli jej liberalno-konserwatywnego charakteru. Chcę też, by była w swoim przekazie chadecka” Symboliczne miejsce publikacji takiego oświadczenia miało pokazać nie tylko członkom partii, ale i wyborcom, że faktycznie w środowisku do tej pory dzierżącym władzę sporo się zmieni.

 

Drugim takimi krokiem w kierunku odświeżenia wizerunku PO jest deklaracja, że ugrupowanie z nowym kierownictwem jest przeciwne przyjmowania do Polski. Szef partii wypowiedział się na ten temat, niejako mimochodem w trakcie ulicznej pogawędki z dziennikarzem TVP, ale nie wydaje, się by to były słowa przypadkowe. Wytrawny i doświadczony polityk, a takim jest przecież Grzegorz Schetyna wiedział jakie skutki polityczne może wywołać taka zmiana frontu w sprawie kluczowej dla przyszłości Polski. W mediach elektronicznych i społecznościowych rozwinęła się nagonka medialna na szefa PO i ostatecznie musiał wycofać się z wypowiedzianych wcześniej słów. Takich „zygzaków” ideologicznych będzie jednak więcej, im bardziej będzie przybliżał się termin wyborów parlamentarnych, tym częściej Schetyna, będzie starał się budować narrację prawicową, konserwatywną, która będzie do przyjęcia przez centrowego wyborcę!

 

Trzecim elementem który zmusza Grzegorza Schetynę do zmiany retoryki partii, jest demografia i zmiana pokoleniowa jaka dokonała się w polskim społeczeństwie. Młodzi ludzie wychowani na Marszach Niepodległości, legendzie żołnierzy wyklętych, prezentują wyraźnie prawicowe i konserwatywne poglądy polityczne. Postawę taką potwierdzają badania naukowe przeprowadzone przez socjologów, jak również pracownie demoskopijne. W 2016 roku w ramach ogólnopolskiej próby badawczej przeprowadzonej w ramach programu „Młodzież 2016”, tendencje te zostały potwierdzone. Z przeprowadzonych badań wynika bowiem, że 54% respondentów określa się jako zwolennicy prawicy, centrowy światopogląd przejawia 23% młodych ludzi, a lewicowe poglądy popiera 23%.

 

Szkolna młodzież wejdzie wkrótce w wiek wyborczy i będzie miała wpływ na kształt sceny politycznej. Wnioski z tych i innych badań zostały potwierdzone przez prof. Henryka Domańskiego z PAN, który prognozuje, że takie nastroje utrzymają się w Polsce przez następne 30 lat. Profesor przyczynę popularności prawicowych poglądów politycznych tłumaczył na łamach Rzeczpospolitej, naturalnymi zmianami wynikającymi z teorii cyklicznego rozwoju. Teoria ta wyjaśnia zmiany światopoglądowe dokonujące się w społeczeństwie, tym, że po okresie dominacji lewicy, następuje zwrot w przeciwną stronę. W Polsce można właśnie teraz zaobserwować dokonywanie się takich zmian w kierunku konserwatyzmu i prawicy. Oznacza to, że w dłuższej i krótszej perspektywie czasowej rządzić będą formacje prawicowe.

 

Lider PO musi o tym wiedzieć, dlatego będzie starał się konsekwentnie dążyć do pozycjonowania partii na prawo. Zmiana ta zostanie dokonana w perspektywie najbliższych ośmiu lat, bo w takim okresie czasu będzie można odbudować autorytet partii, zmieniając jej skład personalny. PiS zresztą ma spore szanse, by kolejne wybory wygrać, nie tylko dzięki socjalnemu programowi jaki prezentuje, ale również przez ostrą retorykę sprzeciwiającą się przyjmowania do Polski imigrantów z Bliskiego Wschodu. Dwie kadencje sprawowania władzy przez jedną formację polityczną, muszą jednak skutkować pojawieniem się afer i błędów, wynikających, chociażby z wprowadzanych reform. PO z nowym wizerunkiem partii konserwatywno- liberalnej świetnie będzie wpisywać się w krytykę ekipy Kaczyńskiego. Nowa PO z nowym wizerunkiem i ludźmi zawdzięczającymi swoją karierę wyłącznie Grzegorzowi Schetynie, stanie się na nowo partią wybieralną, przez umiarkowanych prawicowców i centrystów, którzy ostatnio poparli PiS!Wójcik

Daniel Wójcik

Daniel Wójcik

12:06 9 czerwca 2017
Popularne

"Morawiecki premierem? To świetny wybór i nowe perspektywy dla Polski" - mówi dr Krzysztof Tenerowicz w rozmowie z PzM

"Morawiecki premierem? To świetny wybór i nowe perspektywy dla Polski" - mówi dr Krzysztof Tenerowicz w rozmowie z PzM

Opinie
Potrzeba stworzenia Muzeum Romana Dmowskiego i ruchu…
Trzecia płeć to Niemiec
Pytanie czy Młodzież Wszechpolska jest jeszcze wszechpolska…
Relacja między Kukiz’15 a Endecją widziana z perspektywy…
Czy Młodzież Wszechpolska stała się organizacją…
Róbmy swoje!

Rafał A. Ziemkiewicz

Róbmy swoje!

O nową politykę wschodnią

Jakub Krzysztonek

O nową politykę wschodnią

"My chcemy Boga"!

Mariusz Patey

"My chcemy Boga"!

Kraj
Farage apeluje: dołączcie do Brexitu! [WIDEO]

Farage apeluje: dołączcie do Brexitu! [WIDEO]

Tragedia w wojskowej jednostce w Lesznie. Zginął…

Tragedia w wojskowej jednostce w Lesznie. Zginął…

Ziobro rozszerzy granice obrony koniecznej

Ziobro rozszerzy granice obrony koniecznej

Misiewicz ma nową pracę!

Misiewicz ma nową pracę!

Wnuk Wałęsy oskarżony o naruszenie nietykalności…

Wnuk Wałęsy oskarżony o naruszenie nietykalności…

2 maja w tych sklepach będą utrudnienia w zakupach.…

2 maja w tych sklepach będą utrudnienia w zakupach.…

Chińczycy chcą zainwestować w priorytetowy projekt…

Chińczycy chcą zainwestować w priorytetowy projekt…

Chcesz sprawdzić punkty karne? Policja ostrzega!

Chcesz sprawdzić punkty karne? Policja ostrzega!

Odlot Frasyniuka! "Macie wyjść na ulice"

Odlot Frasyniuka! "Macie wyjść na ulice"

Wreszcie rozebrano nielegalny pomnik UPA

Wreszcie rozebrano nielegalny pomnik UPA

Zdradzona żona posła PiS domaga się „reżimu moralnego”…

Zdradzona żona posła PiS domaga się „reżimu moralnego”…

Kukiz przeznaczy zwrot kosztów na działalność charytatywną

Kukiz przeznaczy zwrot kosztów na działalność charytatywną

Świat
Wielka rzeź polskich bocianów na Bliskim Wschodzie!…

Wielka rzeź polskich bocianów na Bliskim Wschodzie!…

Atak na żydowską restaurację w Amsterdamie! Mężczyzna…

Atak na żydowską restaurację w Amsterdamie! Mężczyzna…

Polityk oświadczył się partnerowi z... mównicy…

Polityk oświadczył się partnerowi z... mównicy…

Skandal po meczu! Piłkarz rozebrał się do naga i...…

Skandal po meczu! Piłkarz rozebrał się do naga i...…

PILNE! Rosja została wykluczona z Igrzysk Olimpijskich!

PILNE! Rosja została wykluczona z Igrzysk Olimpijskich!

Ratownik medyczny podstępem gwałcił kobiety. Długa…

Ratownik medyczny podstępem gwałcił kobiety. Długa…

Zamach stanu na Ukrainie? Saakaszwili odbity z rąk…

Zamach stanu na Ukrainie? Saakaszwili odbity z rąk…

Zaatakował pedofila na sali sądowej! [WIDEO]

Zaatakował pedofila na sali sądowej! [WIDEO]

Zamieszki na paryskim dworcu. Starcie Policji z wściekłymi…

Zamieszki na paryskim dworcu. Starcie Policji z wściekłymi…

Uciekinierzy z Korei Płn. ostrzegają: Panuje "tajemnicza…

Uciekinierzy z Korei Płn. ostrzegają: Panuje "tajemnicza…

Niemcy chcą płacić gigantyczne pieniądze, żeby…

Niemcy chcą płacić gigantyczne pieniądze, żeby…

Tak niemiecka policja chroni jarmarki bożonarodzeniowe!…

Tak niemiecka policja chroni jarmarki bożonarodzeniowe!…

PZM TV
Historia i Kultura
Zdumiewający, fantastyczny, niesamowity Stan – czy…

Zdumiewający, fantastyczny, niesamowity Stan – czy…

"Ziarna płonące" nie spłoną nigdy!

"Ziarna płonące" nie spłoną nigdy!

"Bradl" - zaskoczenie

"Bradl" - zaskoczenie

"OSKAR I PANI RÓŻA" - Okno literackie Marty…

"OSKAR I PANI RÓŻA" - Okno literackie Marty…

Brytyjczycy ukrywali ten makabryczny film przez 70…

Brytyjczycy ukrywali ten makabryczny film przez 70…

W Krakowie zmarła wybitna artystka. Była nazywana…

W Krakowie zmarła wybitna artystka. Była nazywana…

Batman Adventures nr 27 ,,Survivor Syndrome" -…

Batman Adventures nr 27 ,,Survivor Syndrome" -…

Przy "Sklepiku z marzeniami"

Przy "Sklepiku z marzeniami"

Tu stał "Pałacyk Michla" z powstańczej…

Tu stał "Pałacyk Michla" z powstańczej…

Uroczystości 75-lecia NSZ w Warszawie

Uroczystości 75-lecia NSZ w Warszawie

"Persepolis" - okno literackie Marty Cywińskiej…

"Persepolis" - okno literackie Marty Cywińskiej…

71 lat temu skazano Danutę Siedzikównę "Inkę".…

71 lat temu skazano Danutę Siedzikównę "Inkę".…