Potrzeba stworzenia Muzeum Romana Dmowskiego i ruchu narodowego

Długo nosiłem się z napisaniem tego tekstu, ostatnie podziały i niedzielny program: „Trzeci punkt widzenia” dostarczyły mi odpowiedniej motywacji. „Trzeci punkt widzenia” to kultowy program publicystyczny, emitowany na kanale TVP Kultura, gdzie trzech filozofów omawia wydarzenie minionego tygodnia. Nie trudno było domyślić się, że tematem numer jeden niedzielnego odcinka, który zresztą zdominował cały program, był Marsz Niepodległości. Nigdy jednak nie spodziewałbym się, że owi zacni Panowie, tak łatwo podchwycą i dołączą do grona nieświadomego marionetkowego chóru oburzonych, sprowokowanego przez zmyślnych twórców antypolskiej propagandy.
Jednak to co mnie najbardziej zabolało to słowa Pana Karłowicza, mówiącego o marginalnym skrajnym środowisku, któremu oddano organizowanie największego wydarzenia w obchodach Dnia Niepodległości. W tym co powiedział, oczywiście widzimy zawiść ludzką, człowieka reprezentującego środowisko nazwijmy to rządowe, które od kilku lat próbuje zorganizować alternatywne obchody w Krakowie, z marnym efektem, a z drugiej strony brak logiki i nie znajomość faktów. Bo czy marginalne środowiska są w stanie zorganizować taką imprezę. Czy maoiści z falangi (O tym sojuszu, Pan Gawin zapomniał), mogliby coś takiego zrobić? Szczerze wątpię. Dalej, żeby komuś coś dać, to najpierw trzeba to mieć, a w przypadku całej historii MN, wydarzenie to jest organizowane przez narodowców. Dodajmy, że to „marginalne środowisko”, ma obecnie sześciu posłów wywodzących się lub identyfikujących z ruchem narodowym. Panu Karłowiczowi, wtórował już nie filozof, jak sam zauważył, tylko historyk Pan Gawin, który w ironiczny sposób próbował ośmieszyć środowiska narodowców. Rozpoczynając swój wywód od godła, a próby jego zmiany łączy z obsesją narodowców, którą mają niby mieć na punkcie masonów (a nie dla tego, że obecny orzeł ma książęcą a nie królewską koronę) a kończąc na tym, że data 11 listopada jest jednoznacznie związana z Józefem Piłsudskim, o czym organizatorzy niby nie wiedzą lub pragną ukryć i zapomnieć o konflikcie dzielącym obie wielkie postacie naszej historii. Otóż Panie Gawin ja byłem na tym marszu, haseł rasistowskich nie widziałem, a idąc w grupie Endeków, po lewej stronie – nomen omen – miałem grupę ludzi śpiewającą „My pierwsza brygada”, a po prawej klub Gazety Polskiej. To właśnie pokazuje wielkość narodowców, której Pan jako historyk nie potrafi dostrzec. Przypomnę, że to Liga Narodowa jako pierwsza organizacja polityczna sformułowała hasło wspólnoty narodowej Polaków, niezależnie od dzielących ich granic państw zaborczych oraz pochodzenia społecznego. Jak można było to połączyć, przy tak wielkich podziałach? A jednak to się Dmowskiemu udało, stąd wielka popularność endecji. Myślę, że organizatorzy MN, pięknie wpisali się właśnie w tę tradycję jednoczenia narodu Polskiego, gdzie przy dymie i błysku rozpalonych rac, inteligent z robotnikiem i piłsudczyk z narodowcem wspólnie śpiewa Mazurka Dąbrowskiego rozpoczynając radość z odzyskania niepodległości, a kończąc Bogurodzicą to radosne świętowanie, w którym Polak Polakowi bratem jak drzewiej bywało. Oczywiście, nie będzie dla czytelników, którzy nie oglądali tego programu zaskoczeniem fakt, że żaden z Panów nie zająknął się nawet nad tegorocznym hasłem Marszu i nie zastanowił się nad pewnym fenomenem powrotu ludzi do Boga i Kościoła, który ostatnio obserwujemy w naszej Ojczyźnie. To przykre.

 

Poglądy autorów programu „Trzeciego punktu widzenia” na narodowców, są raczej powszechne wśród opinii publicznej, wynikające głównie z ponad siedemdziesięcioletniej komunistycznej propagandy, która jak widać na przykładzie opisywanego programu poczyniła spustoszenie w świadomości historycznej nie tylko prostych obywateli, ale i światłych umysłów. Przy obecnym stanie organizacji, ruch narodowy stoi na przegranej pozycji w historycznej walce o pamięć. Jeden marsz naszego wizerunku nie zmieni, a jak widać dostarcza kolejnych argumentów dla przeciwników. Potrzebna jest instytucja, która będzie nie tyle walczyć z kłamliwym wizerunkiem, od tego przecież są prawnicy, ale upowszechniała historyczną prawdę na temat osoby i nurtu politycznego tak popularnego w okresie przed niepodległościowym i młodej II RP, i bez którego Polska by nie byłaby Polską, a Polak Polakiem. Jest pewnym paradoksem historii, żeby nie powiedzieć chichotem, że w demokratycznym kraju, nie ma sprzeciwu w propagowaniu kultu Józefa Piłsudskiego wyrażającego się w budowaniu kolejnych pomników, muzeów, miejsc pamięci czy nadawaniu jego imienia ulicom, pamiętając że zaczynał ten wielki Polak od terrorystycznych ataków na pociągi, a później siłą przejął władzę kosztem wojny domowej i prawie 500 ofiar. Czy ktoś dzisiaj pamięta o tych żołnierzach, którzy byli wierni Polsce, a nie Marszałkowi? To tacy żołnierze wyklęci II RP. Jeżeli do tego dodam pomajowe rządy autorytarne, których symbolem była Bereza, to rzeczywiście żywy kult Ziuka może dziwić. Nie mówię o tym, aby dać upust swojej niechęci do piłsudczyków, czy skłócać środowiska patriotyczne. Chciałem tylko ukazać jak wielką białą plamą, jak wielką pustką w naszej przestrzeni publicznej jest historia ruchu narodowego, która powoduje wypełnianie jej przez niesprawiedliwe osądy i stereotypy. Bo to przecież w demokratycznym kraju nie kto inny a właśnie Roman Dmowski zasłużył na  godne upamiętnienie. Proszę pamiętać, że w nazwie organizacji którą stworzył mamy słowo „demokracja” i nie kto inny tylko on, krytykował przemoc fizyczną w życiu publicznym, i to on napisał w Myśli Nowoczesnego Polaka, że nienawidzi tych którzy prześladują ludzi za ich wiarę czy narodowość. Kto z tych, którzy dziś rzucają w niego tak haniebne epitety, wie o tym? Może dlatego tak wiele kontrowersji wzbudza fakt choćby wniosek o nadanie nazwy ulicy twórcy Narodowej Demokracji. Środowisko zamknięte jest we własnym świecie, toczymy jakieś wojenki podjazdowe, które powodują podziały i spychają cały ruch na margines mimo całkiem dużego poparcia w społeczeństwie, szczególnie wśród młodego pokolenia.

 

Ruchowi narodowemu nie potrzeba kolejnego charyzmatycznego wodza, ale apolitycznej instytucji która oprócz popularyzowania historii w społeczeństwie, powoli odkłamywałaby zakłamany przez komunistyczną propagandę wizerunek Roman Dmowskiego i narodowców. Poczynając od Ligi Polskiej (Choć można by zastanowić się skąd nasz ród, a więc nasz naród się wziął), poprzez endecję i dalej stronnictwo narodowe i różne odłamy, przez okres II WŚ i jej konsekwencje (II Konspiracja, emigracja czy współpraca z komunistami), aż po współpracę z komunistami i kończąc na właśnie na Marszu Niepodległości. Takie muzeum oprócz statutowych zadań, które są identyczne dla wszystkich tego typu instytucji, miałoby jeszcze jedno zadanie, jednoczenia sympatyków idei sformułowanych i dokładnie opisanych przez Romana Dmowskiego, ba mogłoby być platformą porozumienia dla ludzi, którzy idee sprzed 100 lat próbowaliby przekuć na współczesne warunki. Takie muzeum musi mieć za sobą autorytet państwa i apolityczną radę naukową, nie chodzi tylko o łatwość w pozyskiwaniu eksponatów, co jest równie ważne, ale ten kto będzie zwiedzał takie miejsce musi mieć świadomość, że treści mu przekazywane mają aprobatę nie jakiegoś gremium politycznego, ale rzetelnych historyków.

 

Mamy obecnie w Sejmie sześciu posłów związanych z ruchem narodowym, w tym dwóch którzy nie chcieli być w "recenzującej opozycji", a chcieli mieć realny wpływ na rządzenie i kształtowanie rzeczywistości. Inicjatywa oddolna jest, reszta zależy od was Panowie posłowie. Przestańmy się kłócić i dzielić, jest odpowiedni czas, 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, której by nie było bez Romana Dmowskiego. Zróbmy w końcu coś co nas będzie łączyło, a dodatkowo nie będzie jednorazowym wydarzeniem, i co pozwoli nam wyjść z marginesu.

Służę pomocą.

 

 

 

 Piotr Bąblewski

Historyk. Dotychczas publikował w: Studiach Muzealno Historycznych, Myśli Polskiej i Zakazanej Historii.

13:08 23 listopada 2017
Popularne

"Morawiecki premierem? To świetny wybór i nowe…


"Morawiecki premierem? To świetny wybór i nowe perspektywy dla Polski" - mówi dr Krzysztof Tenerowicz w rozmowie z PzM

"Morawiecki premierem? To świetny wybór i nowe perspektywy dla Polski" - mówi dr Krzysztof Tenerowicz w rozmowie z PzM

Opinie
Potrzeba stworzenia Muzeum Romana Dmowskiego i ruchu…
Trzecia płeć to Niemiec
Pytanie czy Młodzież Wszechpolska jest jeszcze wszechpolska…
Relacja między Kukiz’15 a Endecją widziana z perspektywy…
Czy Młodzież Wszechpolska stała się organizacją…
Róbmy swoje!

Rafał A. Ziemkiewicz

Róbmy swoje!

O nową politykę wschodnią

Jakub Krzysztonek

O nową politykę wschodnią

"My chcemy Boga"!

Mariusz Patey

"My chcemy Boga"!

Kraj
Farage apeluje: dołączcie do Brexitu! [WIDEO]

Farage apeluje: dołączcie do Brexitu! [WIDEO]

Tragedia w wojskowej jednostce w Lesznie. Zginął…

Tragedia w wojskowej jednostce w Lesznie. Zginął…

Ziobro rozszerzy granice obrony koniecznej

Ziobro rozszerzy granice obrony koniecznej

Misiewicz ma nową pracę!

Misiewicz ma nową pracę!

Wnuk Wałęsy oskarżony o naruszenie nietykalności…

Wnuk Wałęsy oskarżony o naruszenie nietykalności…

2 maja w tych sklepach będą utrudnienia w zakupach.…

2 maja w tych sklepach będą utrudnienia w zakupach.…

Chińczycy chcą zainwestować w priorytetowy projekt…

Chińczycy chcą zainwestować w priorytetowy projekt…

Chcesz sprawdzić punkty karne? Policja ostrzega!

Chcesz sprawdzić punkty karne? Policja ostrzega!

Odlot Frasyniuka! "Macie wyjść na ulice"

Odlot Frasyniuka! "Macie wyjść na ulice"

Wreszcie rozebrano nielegalny pomnik UPA

Wreszcie rozebrano nielegalny pomnik UPA

Zdradzona żona posła PiS domaga się „reżimu moralnego”…

Zdradzona żona posła PiS domaga się „reżimu moralnego”…

Kukiz przeznaczy zwrot kosztów na działalność charytatywną

Kukiz przeznaczy zwrot kosztów na działalność charytatywną

Świat
Wielka rzeź polskich bocianów na Bliskim Wschodzie!…

Wielka rzeź polskich bocianów na Bliskim Wschodzie!…

Atak na żydowską restaurację w Amsterdamie! Mężczyzna…

Atak na żydowską restaurację w Amsterdamie! Mężczyzna…

Polityk oświadczył się partnerowi z... mównicy…

Polityk oświadczył się partnerowi z... mównicy…

Skandal po meczu! Piłkarz rozebrał się do naga i...…

Skandal po meczu! Piłkarz rozebrał się do naga i...…

PILNE! Rosja została wykluczona z Igrzysk Olimpijskich!

PILNE! Rosja została wykluczona z Igrzysk Olimpijskich!

Ratownik medyczny podstępem gwałcił kobiety. Długa…

Ratownik medyczny podstępem gwałcił kobiety. Długa…

Zamach stanu na Ukrainie? Saakaszwili odbity z rąk…

Zamach stanu na Ukrainie? Saakaszwili odbity z rąk…

Zaatakował pedofila na sali sądowej! [WIDEO]

Zaatakował pedofila na sali sądowej! [WIDEO]

Zamieszki na paryskim dworcu. Starcie Policji z wściekłymi…

Zamieszki na paryskim dworcu. Starcie Policji z wściekłymi…

Uciekinierzy z Korei Płn. ostrzegają: Panuje "tajemnicza…

Uciekinierzy z Korei Płn. ostrzegają: Panuje "tajemnicza…

Niemcy chcą płacić gigantyczne pieniądze, żeby…

Niemcy chcą płacić gigantyczne pieniądze, żeby…

Tak niemiecka policja chroni jarmarki bożonarodzeniowe!…

Tak niemiecka policja chroni jarmarki bożonarodzeniowe!…

PZM TV
Historia i Kultura
Zdumiewający, fantastyczny, niesamowity Stan – czy…

Zdumiewający, fantastyczny, niesamowity Stan – czy…

"Ziarna płonące" nie spłoną nigdy!

"Ziarna płonące" nie spłoną nigdy!

"Bradl" - zaskoczenie

"Bradl" - zaskoczenie

"OSKAR I PANI RÓŻA" - Okno literackie Marty…

"OSKAR I PANI RÓŻA" - Okno literackie Marty…

Brytyjczycy ukrywali ten makabryczny film przez 70…

Brytyjczycy ukrywali ten makabryczny film przez 70…

W Krakowie zmarła wybitna artystka. Była nazywana…

W Krakowie zmarła wybitna artystka. Była nazywana…

Batman Adventures nr 27 ,,Survivor Syndrome" -…

Batman Adventures nr 27 ,,Survivor Syndrome" -…

Przy "Sklepiku z marzeniami"

Przy "Sklepiku z marzeniami"

Tu stał "Pałacyk Michla" z powstańczej…

Tu stał "Pałacyk Michla" z powstańczej…

Uroczystości 75-lecia NSZ w Warszawie

Uroczystości 75-lecia NSZ w Warszawie

"Persepolis" - okno literackie Marty Cywińskiej…

"Persepolis" - okno literackie Marty Cywińskiej…

71 lat temu skazano Danutę Siedzikównę "Inkę".…

71 lat temu skazano Danutę Siedzikównę "Inkę".…