W środę wyrok w procesie oskarżonych o niszczenie Muzeum Auschwitz

fot. Wikimedia Commons
W środę Sąd Rejonowy w Oświęcimiu ogłosi wyrok w procesie dwóch 17-letnich Portugalczyków, oskarżonych o niszczenie historycznej bramy głównej w b. niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Prokurator chce dla nich kar w zawieszeniu, obrona - uniewinnienia.Prokurator Grażyna Pniak w mowie końcowej zażądała dla każdego z oskarżonych 1 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, dozoru kuratora i wpłaty po 1 tys. zł, jako nawiązki na likwidację szkody. Obrońca Marcin Surowiec domaga się uniewinnienia nastolatków.

 

Dwaj Portugalczycy, przebywający w Polsce jako pielgrzymi na Światowe Dni Młodzieży, zostali zatrzymani w lipcu ub.r., gdy w cegłach zabytkowej bramy głównej, która dla wielu osób jest symbolem obozu i dokonanej w nim Zagłady, próbowali wyryć swoje imiona i nazwiska. Młodzi przyznali się do winy i zaproponowali dobrowolne poddanie się karze. Prokuratura nie przystała na takie rozwiązanie i skierowała akt oskarżenia do sądu.

 

Jedyna rozprawa w procesie odbyła się w poniedziałek. Oskarżeni nie stawili się na niej. W zeznaniach, które złożyli na policji i w prokuraturze, tłumaczyli zachowanie głupotą. "Widziałem inne napisy na murze. Pomyślałem, że ja też zostawię pamiątkę, iż tu byłem. Teraz, gdy się zastanowiłem, zrozumiałem, że zniszczyłem zabytek" – mówił jeden z Portugalczyków. Obaj twierdzili, że nie mieli świadomości, iż popełniają przestępstwo.

 

Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel w rozmowie z PAP podkreślił, że cały teren Miejsca Pamięci ma szczególne znaczenie dla historii i światowego dziedzictwa kulturowego. "Dlatego zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie elementy wyposażenia i instalacji byłego obozu, które znajdują się na jego terenie, stanowią dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury" - powiedział. Za niszczenie zabytku o takim znaczeniu grozi do 10 lat więzienia.

 

Wicedyrektor Muzeum Auschwitz Anna Skrzypińska, która była świadkiem w procesie, zeznała w poniedziałek przed sądem, że tzw. Brama Śmierci jest obiektem o szczególnym znaczeniu emocjonalnym i historycznym.

 

Mecenas Surowiec dopytywał ją, czy w okolicach bramy znajdują się informacje w języku portugalskim, wskazujące, że obiekt jest zabytkiem i znajduje się po ochroną. Skrzypińska odparła, że tablice informacyjne wykonane są w języku polskim i angielskim. Podkreśliła jednak, że oskarżeni byli pielgrzymami na Światowe Dni Młodzieży. Każdy z nich otrzymał informator w rodzimym języku, który określał charakter miejsca – byłego obozu Auschwitz i Muzeum.

 

Przez sądem zeznawał także konserwator w Muzeum Auschwitz Andrzej Jastrzębiowski. Mówił, że zarysowanie dokonane przez jednego z Portugalczyków jest głębokie. "Wskutek zarysu uwidocznił się pomarańczowy rdzeń cegły. Drugi napis jest mniej widoczny" – powiedział. Konserwator, na wniosek adwokata, oszacował koszt usunięcia szkody wyrządzonej przez Portugalczyków na kwotę między 300 a 1 tys. zł.

 

Mecenas Surowiec powiedział PAP, że koszt usunięcia szkody może być na tyle niski, że przestępstwo w ogóle nie wystąpiło. "Konserwator powiedział, że koszt naprawy szkody jest możliwy także w tej niższej kwocie (300 zł – PAP). Przestępstwo, o które został oskarżony klient, polega na zniszczeniu mienia o wartości powyżej czwartej części najniższego wynagrodzenia, czyli obecnie 500 zł" – mówił adwokat.

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 2,05 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Autor: PJ

Źródło: PAP

13:00 6 lutego 2017
Prezydent Duda gasi posłankę .Nowoczesnej! Ale riposta!

Opinie

Krzysztof Gędłek

Wolność na czwartego czerwca

Emil Osławski

Nadgościnność

Przemysław Stolarski

Nacjonalizm (nie)skompromitowany

Kraj

Wnuk Wałęsy oskarżony o naruszenie nietykalności…

2 maja w tych sklepach będą utrudnienia w zakupach.…

Chińczycy chcą zainwestować w priorytetowy projekt…

Chcesz sprawdzić punkty karne? Policja ostrzega!

Odlot Frasyniuka! "Macie wyjść na ulice"

Wreszcie rozebrano nielegalny pomnik UPA

Zdradzona żona posła PiS domaga się „reżimu moralnego”…

Kukiz przeznaczy zwrot kosztów na działalność charytatywną

Rząd rozpatrzy pomysł Liroya. "Jedna tablica…

Morawiecki konkretnie podsumował TVN! Zobaczcie sami…

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady żąda od…

Dramatyczny wypadek w Warszawie! Nie żyje trzyletnie…

Świat

Katastrofa polskiego śmigłowca!? Media donoszą o…

ABSURD! Belgijska policja wypuściła sprawców zamachu…

Niebywałe! Kanadyjski snajper pobił rekord w strzelaniu…

Dodatkowe 150 mln euro dla gmin, które przyjmą migrantów!

Orban stanowczo! "Nie będzie zgody z sprawie…

Znamy tożsamość zamachowców z Brukseli! Nie zgadniecie…

Oficjalna deklaracja Schetyny w Brukseli: "PO…

Trump spełnia obietnicę i gasi lewicę! Mur na granicy…

Francja: kierowcy autobusów w Nantes założyli...…

SKANDAL! Premier Kanady: "Chrześcijanie są najgorszą…

Ewakuacja międzynarodowego lotniska w USA! Nożownik…

Dwie polskie wódki wśród najlepszych na świecie!…

PZM TV
Historia i Kultura

225 lat temu król Stanisław August ustanowił Virtuti…

Ukraina blokuje prace IPN na jej terytorium. Czego…

Generał, który nosił legendę żołnierza walczącego…

Czas honoru....minął? - okienko literackie Marty…

Wojsko Polskie stanęło w obronie porwanej przez Sowietów…

Zmarła 65 lat temu. Polka i pierwsza kobieta, która…

„KAIN BYŁ KOBIETĄ” - OKNO LITERACKIE MARTY CYWIŃSKIEJ…

Na Łączce, gdzie IPN poszukuje ofiar komunizmu, odkryto…

44 lata temu w Bielsku-Białej rozpoczęto produkcję…

Mocne słowa ministra Dziedziczaka! "Niemcy kłamią…

W Rzymie tętni niepokój, czyli “Sprzysiężenie…

Mocne słowa prezesa IPN ws. marginalizacji rtm. Pileckiego!…