Wojna Misiewiczem o Macierewicza

fot. Flickr
W ostatnim czasie mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem w polityce krajowej, która przez jednych nazywane jest wojną na górze, przez innych przesileniem politycznym, a przez jeszcze inne osoby jest to zamach na PiS i personalnie na ministra Macierewicza. Powodem zamieszania jest osoba młodego polityka, czy raczej działacza partii rządzącej, który pełnił obowiązki rzecznika w MON, a potem także zasiadał w rozmaitych spółkach państwowych, by wreszcie wylądować w TV Republika.Bartłomiej Misiewicz, bo o tym człowieka mowa w tym tekście stał się ikoną nepotyzmu, czy może raczej kumoterstwa w ramach obecnego obozu rządzącego. Wizerunkowo świetnie nadawał się na cel ataków medialnych, bo nie spełniał formalnych kryteriów przewidzianych do tego, by pełnić publiczne funkcje, czy to w rządzie, czy w państwowych spółkach. Misiewicz nie specjalnie również starał się zmienić swoje postępowanie, które choć na jakiś czas pozwoliłoby wyciszyć sprawę wokół jego osoby.

 

Błędy wizerunkowe i polityczne zakończyły się odsunięciem tego człowieka z politycznych elit rządzących państwem. Wydaje jednak, że sankcje wobec samego Misiewicza były zbyt surowe, bo nie był, ani lepszy, ani gorszy od swoich politycznych poprzedników, tyle, że wywodzących się z innych opcji politycznych. Winą Misiewicza, był brak ogłady i to, że zawierzył swoją karierę patronowi, którego opozycja zasiadająca w parlamencie, ale również działająca poza budynkiem sejmu chce zniszczyć.

 

Macierewicz jest bowiem politykiem bezkompromisowym, nieprzekupnym. W dodatku polityk ten posiada spore doświadczenie i wiedzę o wrażliwych i kluczowych dla funkcjonowania państwa strukturach odpowiadających za bezpieczeństwo. W latach 90 ubiegłego wieku zajmował się lustracją, pracując w MSW. W pierwszym rządzie PiS dekomunizował wojskowe służby specjalne, a obecnie piastuje stanowisko szefa MON. Wszystkie te funkcje związane są z taką samą tematyką, można więc powiedzieć, że Macierewicz jest osobą kompetentną w tym zakresie. Zmiany przeprowadzane przez wspomnianego wyżej polityka PiS wywołują sprzeciw i kontrowersje w środowiskach wiadomych i to one głównie starają się kontestować wysiłki Macierewicza w mediach opozycyjnych. Fakt ten wydaje się być rzeczą zupełnie oczywistą i nie ma potrzeby się nad tym rozwodzić, wystarczy przypomnieć tylko w tym miejscu efekty tych działań jakie osiągnięto. Macierewicz stał się dla szerzej opinii publicznej człowiekiem nieodpowiedzialnym, szaleńcem, który dokonywał dzikiej lustracji.

 

Gębę oszołoma media lewicowe musiały przyprawić temu działaczowi politycznemu, gdyż innych negatywnych działań związanych ściśle z kierunkiem polityki jaką obrał, trudno było kwestionować wprost. Podobnie jest i dzisiaj, nie mogąc zaatakować Macierewicza frontalnie, używa się do tego celu jak tarczy strzelniczej- Bartłomieja Misiewicza.

 

Wydaje się jednak, że nie jest to jedyna warstwa konfliktu z którą Macierewicz musi się zmierzyć. Znacznie poważniejszą jest to, co się dzieje wewnątrz obozu władzy. W ramach PiS istnieją frakcje, które walczą między sobą o wpływy i władzę, a także o dostęp do ucha prezesa. Prezes jest ostatnią instancją, która rozstrzyga, kto aktualnie może realizować swoje pomysły polityczne. Macierewicz wydawał się w tym środowisku osobą szczególną. W przeciwieństwie do innych polityków obozu władzy, trwa u boku Kaczyńskiego praktycznie od początku transformacji ustrojowo- gospodarczej. Wypracował sobie w tym czasie mocną pozycję, nie tylko dlatego, że odpowiadał za resorty siłowe, ale też dlatego, że umiał stworzyć wokół swojej osoby środowisko ludzi mu oddanych, którzy chociażby na odcinku propagandy historycznej wykonywali znaczącą prace, która teraz owocuje politycznie.

 

Macierewicz może być też uznawany za ewentualnego sukcesora władzy w partii po odejściu Kaczyńskiego na polityczną emeryturę. Sytuacja taka nie jest jednak dobrze odbierana przez innych ewentualnych pretendentów do tych zaszczytów. Zbigniew Ziobro już raz niemalże wypadł z gry o tron zakładając swoją formację, obecnie nie wykazuje już takich aspiracji i stara się przynajmniej oficjalnie zajmować się wyłącznie pracą w resorcie sprawiedliwości. Wszystko to nie oznacza, że zrezygnował z swoich marzeń o zdobyciu korony i przejęciu królestwa po Jarosławie Kaczyńskim. Czasami wymienia się też i inne osoby, chociażby Mariusza Kamińskiego, który również zajmuje się tematyką bezpieczeństwa jak Macierewicz, ale jest od niego młodszy i to jest jeden z ważniejszych atutów jakie posiada w tej rozgrywce. W tym rozdaniu liczą się jeszcze osoby w podobnym wieku, ale z PiS i Kaczyńskim związane bezpośrednio jakby mniej, chodzi tu o prezydenta Andrzeja Dudę i premier Beatę Szydło. Ludzie Ci należą jakby do drugiego kręgu władzy, są stosunkowo młodzi i pozbawieni personalnego zaplecza w partii, które starają się sukcesywnie budować.

 

W tym kontekście należy zwrócić uwagę na dwa sygnały, które zostały wysłane z PiS i środowisk go wspierających w stronę konserwatywnego elektoratu, który stanowi trzon tej formacji. Pierwszym ważnym sygnałem była seria korespondencji między urzędem prezydenta, a szefem MON w sprawie zmian kadrowych w armii.

 

Prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych uznał za stosowne zapytać ministra odpowiadającego za ten odcinek władzy o zamiary i linię polityczną jaką wyznaczył w tej sprawie. Andrzej Duda chciał w ten sposób pokazać, że jest bardziej niezależnym politykiem, niż się powszechnie wydaje, że potrafi dyscyplinować ministrów. W jego przypadku bowiem znacznie bardziej, niż w wymiarze partyjnym przy elekcji będzie liczył się głos wyborcy centrowego. Duda zmuszony jest niejako do dystansowania się od trzonu obozu władzy, do którego należy Macierewicz. Jednocześnie nie oznacza, to, że głowa państwa nie będzie liczyć się w grze o objęcie władzy po Jarosławie Kaczyńskim! PiS nie ma innego kandydata na prezydenta, a Duda z racji zdobytego już stanowiska wydaje się być naturalnym wyborem w kolejnej kampanii wyborczej. Sytuacja ta daje mu możliwość budowy własnego zaplecza w PiS i tak też można interpretować działania podjęte wobec Macierewicza.

 

Drugi sygnał wysłany przez polityków obozu władzy, których celem jest również Macierewicz jest wywiad jaki ukazał się na łamach portalu w polityce.pl. Medium prowadzone przez braci Karnowskich zaatakowało polityczną konkurencję z Gazety Polskiej- Tomasza Sakiewicza. Naczelny tej gazety zatrudnił wspomnianego wyżej Bartłomieja Misiewicza w TV Republika w której Sakiewicz pełni istotną rolę. W ten sposób w ocenie anonimowego polityka PiS udzielającego wywiadu dla portalu Karnowskich, chciał pokazać razem
z Macierewiczem wpływy i znacznie swojego środowiska. Gazeta Polska miała krytykować decyzję komisji partyjnej w sprawie Misiewicza jako zbyt surową. Medialna konkurencja, to właśnie w środowisku Sakiewicza i w osobie samego naczelnego tej gazety widzi złego ducha, który ma zakusy na przejęcie władzy w partii. W istocie jest jednak chyba tak, że pośrednio przez Sakiewicza portal w polityce.pl atakuje tak naprawdę szefa MON. Wywiad jest tak naprawdę zasłoną dymną, bo podobnie jak wcześniej z Misiewiczem, wprost nie wypada atakować ważnej partyjnej persony, ale czyni się to pośrednio. Misiewicz jest w tej rozgrywce jednie przedmiotem, a nie podmiotem.

 

Trzeci sygnał jaki tym razem wysłał sam Macierewicz w stronę przeciwników opiera się znowu na przesłankach politycznych, które również mają pośredni charakter. W tym wypadku Macierewicz nie mógł w starciu z wewnątrzpartyjną opozycją wykorzystać Misiewicza, by uhonorować go kolejną synekurą w partii, czy w państwowej firmie. Szef MON postanowił wykorzystać aneks dotyczący likwidacji WSI, który może ujawnić tylko prezydent Andrzej Duda. Macierewicz wezwał do realizacji tego celu urzędującą głowę państwa.

 

Minister Obrony Narodowej uczynił to za pośrednictwem  telewizji. Macierewicz wystąpił w magazynie śledczym prowadzonym przez Anitę Gargas, gdzie uzasadniał, że publikacja aneksu  pomogłaby w pokazaniu genezy mafii działającej w Polsce.

 

Macierewicz stosując takie metody walki politycznej, gra więc nie tylko o polityczne przetrwanie w PiS, ale i swoją przyszłość w tej partii. Wydaje się, że do przesilenia jeszcze nie doszło, choć polityk ten jest osłabiony aferą Misiewicza i prawdopodobnie na jego temat w prasie pojawi się więcej tekstów, które nie będą mieć przychylnego kontekstu dla szefa MON. Gra o Misiewicza, jest, czy raczej była grą o pozycję i przyszłość samego Macierewicza i raczej należy się w przyszłości spodziewać podobnych tego typu kampanii medialnych.Wójcik

Daniel Wójcik

Daniel Wójcik

20:23 11 maja 2017
Rozłam w Razem? Odchodzi członek zarządu krajowego i działacze!

Rozłam w Razem? Odchodzi członek zarządu krajowego i działacze!

Opinie
Dlaczego nie potrafimy pięknie się różnić?
PO będzie partią prawicową
Wolność na czwartego czerwca

Krzysztof Gędłek

Wolność na czwartego czerwca

Nadgościnność

Emil Osławski

Nadgościnność

V4 to nie Intermarium
Dlaczego Macron nie uratował Europy?
Wojna Misiewiczem o Macierewicza
Nacjonalizm (nie)skompromitowany

Przemysław Stolarski

Nacjonalizm (nie)skompromitowany

Kraj
Wnuk Wałęsy oskarżony o naruszenie nietykalności…

Wnuk Wałęsy oskarżony o naruszenie nietykalności…

2 maja w tych sklepach będą utrudnienia w zakupach.…

2 maja w tych sklepach będą utrudnienia w zakupach.…

Chińczycy chcą zainwestować w priorytetowy projekt…

Chińczycy chcą zainwestować w priorytetowy projekt…

Chcesz sprawdzić punkty karne? Policja ostrzega!

Chcesz sprawdzić punkty karne? Policja ostrzega!

Odlot Frasyniuka! "Macie wyjść na ulice"

Odlot Frasyniuka! "Macie wyjść na ulice"

Wreszcie rozebrano nielegalny pomnik UPA

Wreszcie rozebrano nielegalny pomnik UPA

Zdradzona żona posła PiS domaga się „reżimu moralnego”…

Zdradzona żona posła PiS domaga się „reżimu moralnego”…

Kukiz przeznaczy zwrot kosztów na działalność charytatywną

Kukiz przeznaczy zwrot kosztów na działalność charytatywną

Rząd rozpatrzy pomysł Liroya. "Jedna tablica…

Rząd rozpatrzy pomysł Liroya. "Jedna tablica…

Morawiecki konkretnie podsumował TVN! Zobaczcie sami…

Morawiecki konkretnie podsumował TVN! Zobaczcie sami…

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady żąda od…

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady żąda od…

Dramatyczny wypadek w Warszawie! Nie żyje trzyletnie…

Dramatyczny wypadek w Warszawie! Nie żyje trzyletnie…

Świat
Trump kończy z 20-letnią tradycją! Nie chciał świętować…

Trump kończy z 20-letnią tradycją! Nie chciał świętować…

Salvador Dali zostanie ekshumowany. Wpłynął pozew…

Salvador Dali zostanie ekshumowany. Wpłynął pozew…

Zamieszki w Londynie po śmierci czarnoskórego! Ranni…

Zamieszki w Londynie po śmierci czarnoskórego! Ranni…

FSB: wiemy jak komunikują się między sobą terroryści

FSB: wiemy jak komunikują się między sobą terroryści

Tutaj wybory parlamentarne wygrywają socjaliści

Tutaj wybory parlamentarne wygrywają socjaliści

Arabskie księżniczki skazane za złe traktowanie…

Arabskie księżniczki skazane za złe traktowanie…

Wściekły atak Schulza na Polskę i Węgry! Oskarża…

Wściekły atak Schulza na Polskę i Węgry! Oskarża…

Policja ostrzelała homoseksualistów w Stambule!

Policja ostrzelała homoseksualistów w Stambule!

PILNE! Samochód wjechał w przechodniów w Newcastle!

PILNE! Samochód wjechał w przechodniów w Newcastle!

Kłopoty gospodarzy przyszłorocznego mundialu! Cała…

Kłopoty gospodarzy przyszłorocznego mundialu! Cała…

Macron ma nowego sprzymierzeńca! Jest nim...Arnold…

Macron ma nowego sprzymierzeńca! Jest nim...Arnold…

Eksplozja cysterny! Co najmniej 148 zabitych

Eksplozja cysterny! Co najmniej 148 zabitych

PZM TV
Historia i Kultura
Zapomniani bohaterowie spod Auschwitz

Zapomniani bohaterowie spod Auschwitz

225 lat temu król Stanisław August ustanowił Virtuti…

225 lat temu król Stanisław August ustanowił Virtuti…

Ukraina blokuje prace IPN na jej terytorium. Czego…

Ukraina blokuje prace IPN na jej terytorium. Czego…

Generał, który nosił legendę żołnierza walczącego…

Generał, który nosił legendę żołnierza walczącego…

Czas honoru....minął? - okienko literackie Marty…

Czas honoru....minął? - okienko literackie Marty…

Wojsko Polskie stanęło w obronie porwanej przez Sowietów…

Wojsko Polskie stanęło w obronie porwanej przez Sowietów…

Zmarła 65 lat temu. Polka i pierwsza kobieta, która…

Zmarła 65 lat temu. Polka i pierwsza kobieta, która…

„KAIN BYŁ KOBIETĄ” - OKNO LITERACKIE MARTY CYWIŃSKIEJ…

„KAIN BYŁ KOBIETĄ” - OKNO LITERACKIE MARTY CYWIŃSKIEJ…

Na Łączce, gdzie IPN poszukuje ofiar komunizmu, odkryto…

Na Łączce, gdzie IPN poszukuje ofiar komunizmu, odkryto…

44 lata temu w Bielsku-Białej rozpoczęto produkcję…

44 lata temu w Bielsku-Białej rozpoczęto produkcję…

Mocne słowa ministra Dziedziczaka! "Niemcy kłamią…

Mocne słowa ministra Dziedziczaka! "Niemcy kłamią…

W Rzymie tętni niepokój, czyli “Sprzysiężenie…

W Rzymie tętni niepokój, czyli “Sprzysiężenie…