Wojna Misiewiczem o Macierewicza

fot. Flickr
W ostatnim czasie mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem w polityce krajowej, która przez jednych nazywane jest wojną na górze, przez innych przesileniem politycznym, a przez jeszcze inne osoby jest to zamach na PiS i personalnie na ministra Macierewicza. Powodem zamieszania jest osoba młodego polityka, czy raczej działacza partii rządzącej, który pełnił obowiązki rzecznika w MON, a potem także zasiadał w rozmaitych spółkach państwowych, by wreszcie wylądować w TV Republika.
Bartłomiej Misiewicz, bo o tym człowieka mowa w tym tekście stał się ikoną nepotyzmu, czy może raczej kumoterstwa w ramach obecnego obozu rządzącego. Wizerunkowo świetnie nadawał się na cel ataków medialnych, bo nie spełniał formalnych kryteriów przewidzianych do tego, by pełnić publiczne funkcje, czy to w rządzie, czy w państwowych spółkach. Misiewicz nie specjalnie również starał się zmienić swoje postępowanie, które choć na jakiś czas pozwoliłoby wyciszyć sprawę wokół jego osoby.

 

Błędy wizerunkowe i polityczne zakończyły się odsunięciem tego człowieka z politycznych elit rządzących państwem. Wydaje jednak, że sankcje wobec samego Misiewicza były zbyt surowe, bo nie był, ani lepszy, ani gorszy od swoich politycznych poprzedników, tyle, że wywodzących się z innych opcji politycznych. Winą Misiewicza, był brak ogłady i to, że zawierzył swoją karierę patronowi, którego opozycja zasiadająca w parlamencie, ale również działająca poza budynkiem sejmu chce zniszczyć.

 

Macierewicz jest bowiem politykiem bezkompromisowym, nieprzekupnym. W dodatku polityk ten posiada spore doświadczenie i wiedzę o wrażliwych i kluczowych dla funkcjonowania państwa strukturach odpowiadających za bezpieczeństwo. W latach 90 ubiegłego wieku zajmował się lustracją, pracując w MSW. W pierwszym rządzie PiS dekomunizował wojskowe służby specjalne, a obecnie piastuje stanowisko szefa MON. Wszystkie te funkcje związane są z taką samą tematyką, można więc powiedzieć, że Macierewicz jest osobą kompetentną w tym zakresie. Zmiany przeprowadzane przez wspomnianego wyżej polityka PiS wywołują sprzeciw i kontrowersje w środowiskach wiadomych i to one głównie starają się kontestować wysiłki Macierewicza w mediach opozycyjnych. Fakt ten wydaje się być rzeczą zupełnie oczywistą i nie ma potrzeby się nad tym rozwodzić, wystarczy przypomnieć tylko w tym miejscu efekty tych działań jakie osiągnięto. Macierewicz stał się dla szerzej opinii publicznej człowiekiem nieodpowiedzialnym, szaleńcem, który dokonywał dzikiej lustracji.

 

Gębę oszołoma media lewicowe musiały przyprawić temu działaczowi politycznemu, gdyż innych negatywnych działań związanych ściśle z kierunkiem polityki jaką obrał, trudno było kwestionować wprost. Podobnie jest i dzisiaj, nie mogąc zaatakować Macierewicza frontalnie, używa się do tego celu jak tarczy strzelniczej- Bartłomieja Misiewicza.

 

Wydaje się jednak, że nie jest to jedyna warstwa konfliktu z którą Macierewicz musi się zmierzyć. Znacznie poważniejszą jest to, co się dzieje wewnątrz obozu władzy. W ramach PiS istnieją frakcje, które walczą między sobą o wpływy i władzę, a także o dostęp do ucha prezesa. Prezes jest ostatnią instancją, która rozstrzyga, kto aktualnie może realizować swoje pomysły polityczne. Macierewicz wydawał się w tym środowisku osobą szczególną. W przeciwieństwie do innych polityków obozu władzy, trwa u boku Kaczyńskiego praktycznie od początku transformacji ustrojowo- gospodarczej. Wypracował sobie w tym czasie mocną pozycję, nie tylko dlatego, że odpowiadał za resorty siłowe, ale też dlatego, że umiał stworzyć wokół swojej osoby środowisko ludzi mu oddanych, którzy chociażby na odcinku propagandy historycznej wykonywali znaczącą prace, która teraz owocuje politycznie.

 

Macierewicz może być też uznawany za ewentualnego sukcesora władzy w partii po odejściu Kaczyńskiego na polityczną emeryturę. Sytuacja taka nie jest jednak dobrze odbierana przez innych ewentualnych pretendentów do tych zaszczytów. Zbigniew Ziobro już raz niemalże wypadł z gry o tron zakładając swoją formację, obecnie nie wykazuje już takich aspiracji i stara się przynajmniej oficjalnie zajmować się wyłącznie pracą w resorcie sprawiedliwości. Wszystko to nie oznacza, że zrezygnował z swoich marzeń o zdobyciu korony i przejęciu królestwa po Jarosławie Kaczyńskim. Czasami wymienia się też i inne osoby, chociażby Mariusza Kamińskiego, który również zajmuje się tematyką bezpieczeństwa jak Macierewicz, ale jest od niego młodszy i to jest jeden z ważniejszych atutów jakie posiada w tej rozgrywce. W tym rozdaniu liczą się jeszcze osoby w podobnym wieku, ale z PiS i Kaczyńskim związane bezpośrednio jakby mniej, chodzi tu o prezydenta Andrzeja Dudę i premier Beatę Szydło. Ludzie Ci należą jakby do drugiego kręgu władzy, są stosunkowo młodzi i pozbawieni personalnego zaplecza w partii, które starają się sukcesywnie budować.

 

W tym kontekście należy zwrócić uwagę na dwa sygnały, które zostały wysłane z PiS i środowisk go wspierających w stronę konserwatywnego elektoratu, który stanowi trzon tej formacji. Pierwszym ważnym sygnałem była seria korespondencji między urzędem prezydenta, a szefem MON w sprawie zmian kadrowych w armii.

 

Prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych uznał za stosowne zapytać ministra odpowiadającego za ten odcinek władzy o zamiary i linię polityczną jaką wyznaczył w tej sprawie. Andrzej Duda chciał w ten sposób pokazać, że jest bardziej niezależnym politykiem, niż się powszechnie wydaje, że potrafi dyscyplinować ministrów. W jego przypadku bowiem znacznie bardziej, niż w wymiarze partyjnym przy elekcji będzie liczył się głos wyborcy centrowego. Duda zmuszony jest niejako do dystansowania się od trzonu obozu władzy, do którego należy Macierewicz. Jednocześnie nie oznacza, to, że głowa państwa nie będzie liczyć się w grze o objęcie władzy po Jarosławie Kaczyńskim! PiS nie ma innego kandydata na prezydenta, a Duda z racji zdobytego już stanowiska wydaje się być naturalnym wyborem w kolejnej kampanii wyborczej. Sytuacja ta daje mu możliwość budowy własnego zaplecza w PiS i tak też można interpretować działania podjęte wobec Macierewicza.

 

Drugi sygnał wysłany przez polityków obozu władzy, których celem jest również Macierewicz jest wywiad jaki ukazał się na łamach portalu w polityce.pl. Medium prowadzone przez braci Karnowskich zaatakowało polityczną konkurencję z Gazety Polskiej- Tomasza Sakiewicza. Naczelny tej gazety zatrudnił wspomnianego wyżej Bartłomieja Misiewicza w TV Republika w której Sakiewicz pełni istotną rolę. W ten sposób w ocenie anonimowego polityka PiS udzielającego wywiadu dla portalu Karnowskich, chciał pokazać razem
z Macierewiczem wpływy i znacznie swojego środowiska. Gazeta Polska miała krytykować decyzję komisji partyjnej w sprawie Misiewicza jako zbyt surową. Medialna konkurencja, to właśnie w środowisku Sakiewicza i w osobie samego naczelnego tej gazety widzi złego ducha, który ma zakusy na przejęcie władzy w partii. W istocie jest jednak chyba tak, że pośrednio przez Sakiewicza portal w polityce.pl atakuje tak naprawdę szefa MON. Wywiad jest tak naprawdę zasłoną dymną, bo podobnie jak wcześniej z Misiewiczem, wprost nie wypada atakować ważnej partyjnej persony, ale czyni się to pośrednio. Misiewicz jest w tej rozgrywce jednie przedmiotem, a nie podmiotem.

 

Trzeci sygnał jaki tym razem wysłał sam Macierewicz w stronę przeciwników opiera się znowu na przesłankach politycznych, które również mają pośredni charakter. W tym wypadku Macierewicz nie mógł w starciu z wewnątrzpartyjną opozycją wykorzystać Misiewicza, by uhonorować go kolejną synekurą w partii, czy w państwowej firmie. Szef MON postanowił wykorzystać aneks dotyczący likwidacji WSI, który może ujawnić tylko prezydent Andrzej Duda. Macierewicz wezwał do realizacji tego celu urzędującą głowę państwa.

 

Minister Obrony Narodowej uczynił to za pośrednictwem  telewizji. Macierewicz wystąpił w magazynie śledczym prowadzonym przez Anitę Gargas, gdzie uzasadniał, że publikacja aneksu  pomogłaby w pokazaniu genezy mafii działającej w Polsce.

 

Macierewicz stosując takie metody walki politycznej, gra więc nie tylko o polityczne przetrwanie w PiS, ale i swoją przyszłość w tej partii. Wydaje się, że do przesilenia jeszcze nie doszło, choć polityk ten jest osłabiony aferą Misiewicza i prawdopodobnie na jego temat w prasie pojawi się więcej tekstów, które nie będą mieć przychylnego kontekstu dla szefa MON. Gra o Misiewicza, jest, czy raczej była grą o pozycję i przyszłość samego Macierewicza i raczej należy się w przyszłości spodziewać podobnych tego typu kampanii medialnych.Wójcik

Daniel Wójcik

Daniel Wójcik

20:23 11 maja 2017
Popularne

Przerażające sceny z Londynu! 17-latka trzykrotnie…

Młoda dziewczyna chciała być jak Popek? Skończyło…

HIT! Dziennikarz TVN zapytał przechodnia o protest…

189 osób zginęło, ponad 200 rannych! Tragiczny bilans…

Europie grozi zagłada? Budzi się wulkan, który przeraża…


Facebook wprowadza nową opcję! Spodoba się użytkownikom? [WIDEO]

Facebook wprowadza nową opcję! Spodoba się użytkownikom? [WIDEO]

Opinie
Trzeba się bić, ale w piersi!

Rafał A. Ziemkiewicz

Trzeba się bić, ale w piersi!

Pomysł prezydenta dobry, ale czy realny w atmosferze…
O wyższości Kukiza nad Kaczyńskim

Rafał A. Ziemkiewicz

O wyższości Kukiza nad Kaczyńskim

Mglista przyszłość Niemców i Niemiec
Co charakteryzuje właścicieli polskich klubów? Brak…
Problemy PiS-u z Niemcami

Daniel Wójcik

Problemy PiS-u z Niemcami

Schönlanke

Przemysław Piasta

Schönlanke

Wrześniowa parówka i Rafał Ziemkiewicz
Kraj
Wnuk Wałęsy oskarżony o naruszenie nietykalności…

Wnuk Wałęsy oskarżony o naruszenie nietykalności…

2 maja w tych sklepach będą utrudnienia w zakupach.…

2 maja w tych sklepach będą utrudnienia w zakupach.…

Chińczycy chcą zainwestować w priorytetowy projekt…

Chińczycy chcą zainwestować w priorytetowy projekt…

Chcesz sprawdzić punkty karne? Policja ostrzega!

Chcesz sprawdzić punkty karne? Policja ostrzega!

Odlot Frasyniuka! "Macie wyjść na ulice"

Odlot Frasyniuka! "Macie wyjść na ulice"

Wreszcie rozebrano nielegalny pomnik UPA

Wreszcie rozebrano nielegalny pomnik UPA

Zdradzona żona posła PiS domaga się „reżimu moralnego”…

Zdradzona żona posła PiS domaga się „reżimu moralnego”…

Kukiz przeznaczy zwrot kosztów na działalność charytatywną

Kukiz przeznaczy zwrot kosztów na działalność charytatywną

Rząd rozpatrzy pomysł Liroya. "Jedna tablica…

Rząd rozpatrzy pomysł Liroya. "Jedna tablica…

Morawiecki konkretnie podsumował TVN! Zobaczcie sami…

Morawiecki konkretnie podsumował TVN! Zobaczcie sami…

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady żąda od…

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady żąda od…

Dramatyczny wypadek w Warszawie! Nie żyje trzyletnie…

Dramatyczny wypadek w Warszawie! Nie żyje trzyletnie…

Świat
To już koniec ISIS? Świętowanie na ulicach!

To już koniec ISIS? Świętowanie na ulicach!

Rozpoczyna się nowa wojna? Napięta sytuacja w Iraku!

Rozpoczyna się nowa wojna? Napięta sytuacja w Iraku!

Te nagrania mrożą krew w żyłach! Huragan przyniósł…

Te nagrania mrożą krew w żyłach! Huragan przyniósł…

Niebo zmieniło kolor! Wiemy co się dzieje! [WIDEO]

Niebo zmieniło kolor! Wiemy co się dzieje! [WIDEO]

Bronił Polski w Parlamencie Europejskim. Teraz w obronie…

Bronił Polski w Parlamencie Europejskim. Teraz w obronie…

Przełom! Produkty spożywcze będą takie same w całej…

Przełom! Produkty spożywcze będą takie same w całej…

Przerażające nagranie, na którym widać jak uchodźca…

Przerażające nagranie, na którym widać jak uchodźca…

Śmierć bramkarza podczas meczu! Kibicie są w szoku

Śmierć bramkarza podczas meczu! Kibicie są w szoku

Niemcy przerażeni! Z falą uchodźców przybyła ogromna…

Niemcy przerażeni! Z falą uchodźców przybyła ogromna…

Europie grozi zagłada? Budzi się wulkan, który przeraża…

Europie grozi zagłada? Budzi się wulkan, który przeraża…

189 osób zginęło, ponad 200 rannych! Tragiczny bilans…

189 osób zginęło, ponad 200 rannych! Tragiczny bilans…

Szef MSW ostro skrytykowany za propozycję obchodzenia…

Szef MSW ostro skrytykowany za propozycję obchodzenia…

PZM TV
Historia i Kultura
Brytyjczycy ukrywali ten makabryczny film przez 70…

Brytyjczycy ukrywali ten makabryczny film przez 70…

W Krakowie zmarła wybitna artystka. Była nazywana…

W Krakowie zmarła wybitna artystka. Była nazywana…

Batman Adventures nr 27 ,,Survivor Syndrome" -…

Batman Adventures nr 27 ,,Survivor Syndrome" -…

Przy "Sklepiku z marzeniami"

Przy "Sklepiku z marzeniami"

Tu stał "Pałacyk Michla" z powstańczej…

Tu stał "Pałacyk Michla" z powstańczej…

Uroczystości 75-lecia NSZ w Warszawie

Uroczystości 75-lecia NSZ w Warszawie

"Persepolis" - okno literackie Marty Cywińskiej…

"Persepolis" - okno literackie Marty Cywińskiej…

71 lat temu skazano Danutę Siedzikównę "Inkę".…

71 lat temu skazano Danutę Siedzikównę "Inkę".…

"Cmętarz zwieżąt" - okienko literackie…

"Cmętarz zwieżąt" - okienko literackie…

153 rocznica urodzin Romana Dmowskiego. Pamiętajmy…

153 rocznica urodzin Romana Dmowskiego. Pamiętajmy…

"Ciemności skryją ziemię" - zobaczcie,…

"Ciemności skryją ziemię" - zobaczcie,…

CUDOWNY BILLY – okno literackie Marty Cywińskiej…

CUDOWNY BILLY – okno literackie Marty Cywińskiej…