10 lat od najważniejszego samobója w polskiej lidze! [WIDEO]

Już 10 lat minęło od uznawanego przez wielu za najważniejszego samobója w polskiej piłce klubowej. Warto wspomnieć o okolicznościach tego spotkania i co sprawiło, że gol ten był aż tak ważny. Po pierwsze, była to 181. „Święta Wojna” czy pojedynek między Cracovią a Wisłą Kraków. Tym gorącym derbom zawsze towarzyszą ogromne emocje. Tym razem mecz rozgrywany był na „Suchych Stawach”, czyli stadionie Hutnika. Warto przypomnieć, że była to przedostatnia kolejka Ekstraklasy, wszystkie mecze były rozgrywane jednocześnie.

 

„Dla Cracovii był to mecz, który- w zależności od wyników innych spotkań- mógł dać jej utrzymanie w ekstraklasie. Liderująca w tabeli Wisła korespondencyjnie rywalizowała z Lechem Poznań o mistrzostwo Polski. Wisła miała punkt przewagi i jej zwycięstwo nad Cracovią przy jednoczesnej porażce Lecha w Chorzowie z walczącym o miejsce w Lidze Europy Ruchem dawało jej- już w tej kolejce-złoty medal”– przeczytać możemy na stronie wikipasy.pl

 

Rafał Boguski, piłkarz „Białej Gwiazdy” w 79. minucie wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. W tamtej chwili Wisła miała 63 pkt. w tabeli i obejmowała fotel lidera. Przed 92. minutą Lech remisował z Ruchem 1:1 i miał 60 pkt., jednak pod sam koniec spotkania zdobył bramkę na 2:1. Kilkadziesiąt sekund później doszło do dramatycznego zdarzenia w krakowskich derbach. Dosłownie w ostatniej akcji spotkania samobójczą bramkę strzelił Mariusz Jop, który swoją drogą zagrał w tym meczu tylko dlatego, że zastępował Pablo Alvareza. Co ciekawe bramką padła po dośrodkowaniu mołdawskiego gracza Cracovii, który wszedł na boisko niedawno przed zaistniałym „cudem”. Kibice Wisły, którzy w trakcie meczu śpiewali „Mistrz, Mistrz, nasz TS” i „1 liga, 1 liga, Cracovia” po ostatnim gwizdku zaczęli wyrywać krzesełka na stadionie w Nowej Hucie, a fani Pasów wbiegli na murawę podekscytowani całą sytuacją. Ich klub utrzymał się w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Jak się okazało po ostatniej kolejce, to drużyna ze stolicy Wielkopolski zdobyła mistrzostwo w tym sezonie, a krakowska Wisła mogła cieszyć się tylko wiceliderem.

 

 

 

 

Źródło: wikipasy.pl,, wp.pl

Fot: Facebook/ Typowy piłkarz ekstraklasy