Są uzgodnienia rozmowy Prezydentów Polski i Chin

 

Kancelaria Prezydenta  podała wiadomość o rozmowie telefonicznej Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej. Wymiana zdań Andrzeja Dudy z Xi Jinpingiem dotyczyła oczywiście ataku pandemii koronawirusa. Prezydenci mówili w szczególności o możliwościach  współpracy obu państw w walce z wirusem. Według przekazanych informacji czas tej rozmowy  to 45 minut. 

 

Prezydent Polski opowiedział o taktyce jaką przyjął polski rząd w walce z pandemią. Opowiedział też o aktualnej sytuacji w kraju związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa. Andrzej Duda wyraził również wyrazy współczucia bliskim ofiar zmarłych na COVID19.Polski Prezydent wyraził swoje uznanie w kierunku chińskiego sposobu na powstrzymanie dalszego rozwoju pandemii.

 

W czasie rozmowy przywódcy państw uzgodnili, że ChRL będzie pozytywnie odnosić się do polskich w kwestii wniosków o zakup potrzebnych środków higieny i ochrony  oraz materiałów, maszyn, a także niezbędnego sprzętu medycznego, który konieczny jest w walce z pandemią.

 

Prezydent RP zgłosił   zainteresowanie naszego kraju chińską propozycją realizacji wideokonferencji, w której udział mieliby wziąć  specjaliści medyczni z Polski, Chin i reszty zainteresowanych państw dot. chińskich doświadczeń w walce z koronawirusem.

 

W trakcie rozmowy poruszono też współpracy polsko-chińską skierowaną na odbudowę gospodarki, by powrócić na drogę wzrostu gospodarczego po zakończeniu batalii z koronawirusem.

Andrzej Duda mówił, że Polska wyraża swoją gotowość do współpracy  w niesieniu pomocy, wliczając w to  przekazywanie towaru z Chin do państw Europy. Na wtorek zaplanowano wylot specjalny samolot  z Warszawy do Pekinu. Tego  samego dnia powróci on do stolicy Polski  z wyposażeniem medycznym przekazanym od ChRL. W najbliższej przyszłości będą mogły być realizowane podobne loty z zaopatrzeniem, jeśli takie założenia zostaną  uzgodnione,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: dorzeczy.pl

Źródło fot.: Wikipedia Cammons