Artystka karmiła PSA swoją piersią! A potem ZAPŁODNIŁA swoją komórkę jajową komórką zwierzęcia

Artystka ze Słowenii, Maja Smrekar, wywołała sztuczną laktację i karmiła szczeniaka swoją piersią. Potem próbowała nawet zapłodnić własną komórkę jajową komórką psa!

Artystka wpadła na kontrowersyjny pomysł, aby stworzyć projekt artystyczny „K-9_topology”. W jego ramach żyła samotnie z psami i przeprowadziła u siebie stymulację piersi. Wywołanym mlekiem karmiła szczeniaka. Następnie próbowała zapłodnić swoją komórkę jajową komórką psa. Nie wyjaśniła dokładnie, na czym to polegało. Wiadomo jednak, że użyła metody podobnej do in vitro.

 

CZYTAJ TAKŻE: Youtuberka nagrała film, jak je „pasztet z norweskiego dziecka” (WIDEO)

 

W tym celu wykorzystała komórkę tłuszczową psa, a nie jego spermę. Nie doszło więc do zapłodnienia. Mimo kontrowersyjności eksperymentu, Maję Smrekar docenili krytycy artystyczni. Otrzymała nagrodę na festiwalu Prix Ars Electronica w Austrii. Jury wydało oświadczenie w jej sprawie:

 

„Praca K-9 na pierwszy rzut oka może szokować – zawiłość i śmiałość projektu jest trudna do wyjaśnienia bez niebezpiecznych uproszczeń. Gdy jury rozpatrywało nagrodzoną pracę, zrozumiało, że ważne jest, by podążać za całym procesem, ponieważ jest to szeroko zakrojone badanie artystyczne, które rozwijało się przez trzy lata w czterech kolejnych projektach. K-9_topology jest prawdziwą hybrydową pracą artystyczną z głębokim przesłaniem biologiczno-politycznym i na pewno wywoła sporą dyskusję z obu stron – artystycznej i naukowej”

 

CZYTAJ TAKŻE: Lech Wałęsa chce odsunąć obecnych rządzących od władzy. „Oni niszczą nasz wielki dorobek” (WIDEO)

 

Źródło: rp.pl /foto screen vimeo.com