Będą duże podwyżki dla posłów! Wiemy ile dostaną

W 2020 roku posłowie dostaną najwyższe podwyżki od lat. Otrzymają około 600 złotych więcej miesięcznie.

 

W chwili obecnej 8016,70 złotych brutto, do czego trzeba dodać również 2505,20 nieopodatkowanej diety oraz dodatki za zasiadanie w sejmowych komisjach. W przyszłym roku kwota prawdopodobnie zostanie podniesiona o 631 złotych.

 

O fakcie możemy przeczytać na łamach Rzeczpospolitej. O sprawie poinformowała Agnieszka Kaczmarska, szefowa kancelarii sejmu. Jak mówiła 10 lipca do sejmu trafiło pismo od ministra finansów o podwyższeniu wynagrodzeń o 6 procent. Podwyżka obejmie nie tylko posłów, ale również pracowników sejmu oraz straż marszałkowską.

 

Dla posłów będzie to pierwsza tak duża podwyżka od lat. Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśniło, że kwota bazowa dla osób na wysokich stanowiskach państwowych jest ustalana z budżetu co roku. Ostateczna decyzja należy zaś do Rady Ministrów.

 

Jeden z posłów opozycji, Jarosław Urbaniak, zwrócił uwagę, iż podwyżki mogłyby być jeszcze większe. Jak poinformował w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, Budżet Kancelarii Sejmu na 2020 rok jest na tyle wysoki, żeby możliwe byłoby podniesienie płac o więcej niż 6 procent.

 

Źródło: RadioZet.pl, Rzeczpospolita