Czy stracimy dostęp do internetu? Największy światowy serwis z filmami i serialami ogranicza swoje usługi

Netflix – bo o nim mowa, to największa na świecie wypożyczalnia filmów i seriali. W ostatnich miesiącach zyskał on dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy klientów w Polsce, a miliony na całym świecie. Serwis ten stał się dla wielu ludzi czymś ważniejszym i częściej używanym niż Facebook czy YouTube. 

 

 

Wydawać by się mogło, że COVID-19 nie spowoduje u amerykańskiego giganta, a wręcz przyniesie mu zyski, jako że część ludzi będzie przesiadywała coraz więcej czasu przed telewizorem czy komputerem. I rzeczywiście tak się stało, jednakże nie oznacza to braku problemów. W ostatnich dniach pojawiła się niezwykle ciekawa prośba w kierunku Netflixa. Wystosował ją komisarz UE Thierry Breton, odpowiedzialny za rynek wewnętrzny Wspólnoty. W środę i czwartek doszło nawet do spotkań wyżej wspomnianego komisarza, z CEO Netflixa Reed’em Hastings’em, podczas których przedstawiciel Unii prosił Hastings’a o ograniczenie działania Netflixa i obniżenie jakości filmów oferowanych przez platformę. Wszystko przez obawy o działanie wirtualnej sieci.

 

 

Prośba została wysłuchana, a podobne kroki podjęła platforma YouTube, która zmieniła domyślne ustawienia filmów w Europie na jakość SD. W obu przypadkach zmiany te zostały póki co wprowadzone na 30 najbliższych dni.

 

 

Może być jednak niepokojące, że nawet organy UE muszą wkraczać do akcji i prosić internetowych gigantów o ograniczenie działania w obawie o to iż europejska sieć nie wytrzyma nagłego wzrostu internautów z powodu kwarantanny w krajach europejskich.

 

 

Możemy się tylko domyślać, że ilość osób korzystających często z internetu, będzie się w najbliższym czasie zwiększać. Miejmy nadzieję, że nie spowoduje to przeciążenia europejskich serwerów i odcięcia Europejczyków od reszty świata, a przede wszystkim od ważnych źródeł informacji.

 

 

Źródło:

https://edition.cnn.com/2020/03/19/tech/netflix-internet-overload-eu/index.html

https://techcrunch.com/2020/03/20/youtube-goes-sd-streaming-by-default-in-europe-due-to-covid-19/