Dużo trenujesz? Możesz sobie zaszkodzić! Nowe odkrycie naukowców

Sport to zdrowie? Niekoniecznie. Do tej pory to głównie leniuchy wymyślały argumenty przeciw aktywnemu trybowi życia. Jak się jednak okazuje na taką tezę argumenty znaleźli także naukowcy.

 

Jak twierdzą naukowcy z francuskiego Narodowego Instytutu Kultury Fizycznej i Sportu (INSEP) zmęczenie po wysiłku często upośledza i zaburza proces podejmowania decyzji, tym samym wpływa na ich jakość. Sportowcy po łagodnym przetrenowaniu charakteryzują się m.in. wyższą impulsywnością. Przemęczone osoby podejmując decyzje częściej wybierają opcje zakładające osiągnięcie szybszego, nie zawsze większego i lepszego efektu. Odsuwają decyzje lepsze  lecz wymagające większego nakładu sił i inwestycji.

 

Jak wykazały badania osoby przemęczone mają także osłabione działanie ośrodków kluczowych dla kontroli zachowań.

 

Dla jasności warto zauważyć, że badania dotyczą osób, które przesadziły z aktywnością, a tym samym doprowadziły swój organizm do przemęczenia. Bezspornym jednak pozostaje fakt, że regularna aktywność to sprawdzony sposób na zdrowe i długie życie.  Najważniejsze jednak by, jak w większości spraw, zachować zdrowy rozsądek.

 

/red./

Za: wprost.pl

Foto: Youtube.com/zrzut z ekranu