Spory odsetek osób ponownie zarażonych!!! Czy to w ogóle możliwe?

Większość osób przechodzi koronawirusa łagodnie, często ludzie nie orientują się nawet, że mieli wirusa, myśleli że była to zwykła grypa bądź przeziębienie.

 

 

Wirus żyje w naszym organizmie kilkanaście dni, stąd też zazwyczaj stosowana wobec osób zarażonych czternastodniowa dniowa kwarantanna domowa, chyba że osoba wymaga hospitalizacji. Dwa tygodnie zapewne mijają niezwykle wolno, szczególnie w sytuacji gdy nie możemy opuścić miejsca naszego mieszkania na nawet sekundę pod pozorem wielkich mandatów. System podobny do polskiego obowiązuje także w innych krajach z wirusem, które podjęły już konkretne kroki w celu jego zwalczenia.

 

 

Gdy okres kwarantanny mija, jesteśmy ponownie badani i testy przeprowadzone kilka razy pokazują, że jesteśmy zdrowi to wydaje się, że to już koniec, jesteśmy bezpieczni.

Niestety, rzeczywistość jest inna.

 

 

Jak podaje portal france24 powołujący się na South China Morning Post, nawet do 10% osób wyzdrowiałych z prowincji Wuhan po opuszczeniu szpitala z powodu zwalczenia wirusa, pojawiło się w nim ponownie, znów będąc zarażonymi. 10% to najwyższy wynik z konkretnego szpitala, jednak w niemal każdym znalazł się choć jeden taki pacjent. W szpitalu Tongji, gdzie pojawiały się pierwsze zarażone w Chinach osoby, ze 147 wypuszczonych pacjentów, 5 ponownie złapało wirusa. Daje to około 3% przypadków.

 

Głośno było także o przypadku ponownego zarażenia 40 letniej kobiety w Japonii parę dni po wypuszczeniu.

 

 

Wszystkie te przypadki zdają się łamać prawa wirusologii, lecz przy tak dużej ich ilości nie można już całkiem tego ignorować, jak robiło to wielu lekarzy z Europy i USA twierdząc że to niemożliwe.

 

 

Wiele wskazuje, że COVID-19 będzie ogromnym wyzwaniem dla światowej medycyny i służby zdrowia pod wieloma względami. Miejmy nadziej że i tym razem lekarze staną na wysokości zadania.

 

 

Źródło:

https://www.france24.com/en/20200328-can-the-coronavirus-infect-someone-twice

Fot.: Pikrepo