Dziś o godz. 12 w całym kraju zabiją dzwony

W środę 25 marca w kościołach katolickich obchodzi się Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Z tego powodu w całej Polsce w południe zabiją dzwony.

 

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z prośbą, aby tego dnia we wszystkich katedrach i kościołach o godzinie 12 osoby konsekrowane odmówiły ”Anioł Pański”, „Ojcze Nasz”, a także 3 razy  „Zdrowaś Maryjo”. Modlitwy mają zostać odmówione w intencji ustania epidemii, za wszystkich chorych, służby medyczne oraz za zmarłych. Arcybiskup  Stanisław Gądecki zwraca się też z prośbą o użycie w tym czasie dzwonów.

 

Dziś od północy rząd obowiązują nowe obostrzenia ze względu na epidemię koronawirusa.  Zaostrzenia dotyczą także kościoła. Od tego czasu w mszach i pogrzebach może uczestniczyć maksymalnie pięciu wiernych, nie wliczając osób sprawujących nabożeństwo. Abp. Stanisław Gądecki, który jest Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski wydał w tej kwestii stosowny dokument. Duchowny prosi w nim, aby zalecenia władz były przestrzegane.

 

Zwiastowanie Marii opisane zostało w Ewangelii  według świętego Łukasza. Uroczystość obchodzona jest na pamiątkę objawienia się Archanioła Gabriela. objawił się on Maryi, zapowiadając narodzenie Pana Jezusa- Syna Bożego.

 

Wiele kościołów umożliwia swoim parafianom możliwość uczestnictwa w mszach za pośrednictwem internetu. Nabożeństwa są transmitowane online na żywo. W tym trudnym czasie kościół stara się tak jak reszta instytucji publicznych zadbać o swoich podopiecznych.

 

Nie da się niestety uczestniczyć w Eucharystii w tradycyjny sposób, lecz warto korzystać z tego co udostępniają zgromadzenia. Wszystkim doskwiera znudzenie obecną sytuacją, ale trzeba ją przetrwać. Zastosowanie się do wytycznych władz służy naszemu bezpieczeństwu. Przełożeni w kościele nałożyli dyspensę od uczestnictwa w mszach, więc nie trzeba za wszelką cenę udawać się do kościoła.

 

Źródło: poranny.pl

Źródło fot.: Wikipedia Cammons