Gangi deklarują walkę z koronawirusem. Wiemy co ogłosili przestępcy

Koronawirus rozprzestrzenia się na świecie i stanowi wyzwanie dla wielu państw, organizacji oraz całych społeczeństw. Jak to z reguły bywa przy pandemiach, zakażenie może dotknąć każdego kto nie przestrzega zasad higieny i bezpieczeństwa względem zdrowia. To też sprawia, że skutkom rozprzestrzeniania się wirusa z Wuhan starają się przeciwstawiać również ludzie kojarzeni wśród wielu osób na świecie raczej ze zbrodniczymi działaniami. Jakiś czas temu wskazówki dotyczące minimalizowania ryzyka zachorowania na COVID-19 przekazało swoim zwolennikom tzw. Państwo Islamskie. Docierają jednak też informacje o grupach przestępczych deklarujących czynny udział w walce z pandemią.

 

Mowa tu o sytuacji, kiedy co ciekawe tzw. godzina policyjna wprowadzana jest przez gangsterów. Tak właśnie dzieje się w słynnym brazylijskim Rio de Janeiro. Mieszkańcy tamtejszych faweli mają mieć zakaz opuszczania domów po godzinie 20. Przestrzegania takowej godziny policyjnej wprowadzonej w związku z pandemią pilnować mają członkowie brazylijskich gangów.

 

Uważa się, że władze państwowe w Brazylii zareagowały opieszale i zlekceważyły początkowo problem koronawirusa. Prezydent kraju miał określić nawet COVID-19 „zwykłą grypą”.

 

W fawelach na terenie Rio de Janeiro żyje kilkanaście milionów ludzi. Taki przeludniony teren jest mocno narażony na rozprzestrzenianie się wirusa, zwłaszcza iż warunki sanitarne są tam na stosunkowo niskim poziomie. Dodatkowo tamtejsi ludzie borykają się z podniesionymi cenami, które utrudniają im zakup środków czystości oraz żywności. Niektórzy mają skarżyć się nawet na brak wody.

 

Według głoszonej przez członków lokalnych grup przestępczej wersji, ich działania i wprowadzony zakaz opuszczania domów po godzinie 20 ma być odpowiedzią na zbyt słabe działania ze strony polityków.

 

– Narzucamy godzinę policyjną, ponieważ nikt nie bierze tego na poważnie. Chcemy dla ludzi jak najlepiej. Skoro rząd nie robi tego, co powinien, zrobi to przestępczość zorganizowana

– tego typu komunikaty ogłaszać mieli przez megafony brazylijscy gangsterzy według medialnych doniesień.

 

Przy całym zagrożeniu jaki stanowi pandemia oraz jej skutki dla mieszkańców biednych części Brazylii, można zastanawiać się w jak radykalny sposób i z jakim skutkiem usprawnią powstrzymywanie pandemii gangsterzy. Faktem jest jednak, że również na przestępczość zorganizowaną wpływa obecna sytuacja jaka zapanowała na świecie.

 

Zobacz też:

Kartele narkotykowe w kryzysie…

 

 

Źródło: Mafia.pl ; Gazeta.pl ; o2.pl

Fot.: Needpix.com