Holendrzy fetują wyzwolenie Bredy. Nazwali stadion na cześć bohatera Polaka!

Z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Bredy spod okupacji niemieckiej zaproszono polskich weteranów do Holandii. Ponadto holenderscy piłkarze chcieli uczcić pamięć generała Stanisława Maczka i nazwali jego imieniem stadion.

Holenderski klub NAC Breda specjalnie na jeden dzień zmienił nazwę swojego obiektu na „Stanisław Maczek Stadion”. W ten sposób chcieli uczcić pamięć o wyzwoleniu Bredy w 1944 r. i o polskim bohaterze generale Stanisławie Maczku. 1. Polska Dywizja Pancerna pod wodzą właśnie Stanisława Maczka pod koniec II wojny światowej wyzwoliła wiele miast Holandii. Tak tez się stało w przypadku Bredy 29 października 1944 r.

 

CZYTAJ TAKŻE: Woźniaka-Staraka pochowano niezgodnie z przepisami! Wójt i sanepid zgłosili to na policję

 

Dzisiaj, 29 października o godzinie 20:45 odbędzie się mecz Pucharu Holandii pomiędzy NAC Breda i FC Emmen. W czasie tego sportowego wydarzenia Holendrzy także w swoisty sposób będą świętować odzyskanie niepodległości – na jeden dzień nazwali stadion „Stanisław Maczek Stadion”. Ponadto mecz symbolicznie rozpoczną spokrewnieni z dwójką polskich żołnierzy-weteranów, którzy walczyli za wolną Bredę.

 

.

 

Źródło: tvp.pl/ foto Twitter.com