Igrzyska Olimpijskie w Tokio zagrożone przez epidemie?

Koronawirus sieje na świecie coraz większy postrach i zbiera śmiertelne żniwo. W związku z nim odwoływane są różne imprezy sportowe. Okazuje się, że zagrożone mogą być nawet Igrzyska Olimpijskie.

 

Rozpoczęcie tegorocznych Igrzysk Olimpijskich planowane jest na 24 lipca. Odbyć się one mają w stolicy Japonii Tokio. Kraj kwitnącej wiśni jest jednak trzecim, co do wielkości po Chinach i Włochach ośrodkiem epidemiologicznym. Z tego też powodu organizacja największej sportowej imprezy czterolecia staje pod znakiem zapytania. Jeszcze nie tak dawno jeden z przedstawicieli komitetu organizacyjnego igrzysk Yoshiro Mori zapewniał, iż „igrzyska przebiegną w sposób bezpieczny dla sportowców i publiczności”.

 

Od tej pory jednak trochę się pozmieniało. Rozprzestrzenianie koronawirusa się nasiliło. Zwiększyła się zarówno liczba zakażonych, ale również zmarłych z powodu epidemii na świecie. W związku z tym członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Richard Pound w wywiadzie dla agencji Associated Press stwierdził, ze jeśli na dwa miesiące przed organizacją igrzysk nie pojawią się wiadomości o opanowaniu epidemii to największa impreza sportowa czterolecia może zostać odwołana. Pound w swoim wywiadzie powiedział: „Wiele rzeczy trzeba przygotować. Musisz zacząć zwiększać bezpieczeństwo, zadbać o jedzenie, wioskę olimpijską, hotele”. Następnie dodał: „To bardzo poważna decyzja i nie możesz jej podjąć, jeśli nie będziesz mieć wiarygodnych podstaw, na których można ją oprzeć”.

 

Warto przypomnieć, że Igrzyska Olimpijskie odwoływane były tylko trzykrotnie w historii i za każdym razem wiązało się to z wojną. Nie zostały one przeprowadzone w 1916 r., 1940 r. oraz w 1944 r.

 

Źródło: Onet

Foto: You Tube/ Olympic