Jerzy Gruza nie żyje. Co naprawdę było przyczyną śmierci?

Jest to kolejna smutna informacja w ostatnim czasie, zarówno dla bliskiej rodziny reżysera, jak i dla polskiej kultury. Zmarł Jerzy Gruza.

Jerzy Gruza zmarł w wieku 87-lat – urodził się 4 kwietnia 1932 w Warszawie. Z wykształcenia był reżyserem, który kształcił się na uniwersytecie w Łodzi. Zdobył popularność jako twórca wielu programów telewizyjnych i spektakli.

 

Jerzy Gruza szczególnie zasłynął jako twórca seriali „Czterdziestolatek i „Wojna domowa”. Natomiast dla Teatru Telewizji wyreżyserował m.in. „Grona gniewu” Johna Steinbecka (1957), „Szkołę wdów” oraz Sammy”.

 

CZYTAJ TAKŻE: Mocny wpis Morawieckiego na Twitterze. Wspomniał o działaniach Andrzeja Dudy

 

„Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, twórca seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”, zmarł dziś w nocy w Warszawie. Miał 87 lat”

 

– poinformował w komunikacie rzecznik prasowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich Grzegorz Wojtowicz.

 

Rzecznik SFP podkreślił także, jak wiele Jerzy Gruza wniósł do polskiej kultury filmowej, a także wspomniał o jego świetnym filmie „Czterdziestolatek”. Rzecznik przytoczył słowa Jerzego Gruzy o jednym z bohaterów „Czterdziestolatka”:

 

Z kolei w „Czterdziestolatku” sportretował przeciętnego Polaka lat 70. „Dla mnie Czterdziestolatek był Woody Allenem Polski lat 70. Idealista, pozbawiony sprytu, trochę fajtłapa, uczciwy i naiwny marzyciel. Śmieszność Czterdziestolatka polegała na tym, że wszystkie zalecenia „odgórne”, nawet te absurdalne i propagandowe, traktował serio i próbował je realizować. Dlatego nieuchronnie wpadał na minę prawdziwego życia”

 

CZYTAJ TAKŻE: 17-latek wziął ślub z 51-latką! Pokazali zdjęcia po 18 latach małżeństwa (FOTO)

 

Jerzy Gruza został wyróżniony za swoje osiągnięcia twórcze wieloma nagrodami. Najważniejsza z nich była w 2015 r. Nagrodę Honorową Jańcia Wodnika za całokształt twórczości wręczona podczas 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2015” . Ostatnią nagrodę, Platynowe Lwy, reżyser otrzymał w 2017 r. podczas gali 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Nie znamy jeszcze przyczyny śmierci znanego reżysera. Nie zdradzono oficjalnych informacji na ten temat.

 

 

Źródło: kultura. gazeta.pl / foto screen Youtube.com direx60