Jeśli masz taki banknot nie pozbywaj się go! Za niedługo będzie wart 40 razy więcej

Co jakiś czas produkowane są pieniądze o wyższej wartości niż widnieje na ich nominale.  Tak właśnie się stało, gdy firma Euro Souvenir wydała banknoty z Królem Zygmuntem III Wazą, a w jego tle Zamkiem Królewskim.

 

Jakiś czas temu w Czechach Euro Souvenir wydrukował banknot z wizerunkiem czeskiego piosenkarza Karela Gotta. Sprzedawany on był po dwa euro, a po śmierci muzyka jego wcześniejsi nabywcy mogli go spieniężyć nawet za 400 euro. Jest to cecha niepowtarzalnych banknotów, które do produkcji trafiają niezwykle rzadko. Należą one do grupy kolekcjonerskiej, a ich liczba na rynku jest mocno ograniczona. Mowa tutaj o banknotach euro o nominale 0. Na takich pieniądzach widniej wizerunek jakiejś ważnej osobistości, kluczowego wydarzenia lub istotnego przedmiotu dla kultury Unii Europejskiej. Takiego banknotu w końcu doczekała się tez Polska.

 

Na polskiej wersji tego pieniądza ukazany jest wizerunek Zygmunta III Wazy, który dumnie stoi przed Zamkiem Królewskim w Warszawie. Banknot kupić można było za 25 zł i można przypuszczać, że jego wartość może wzrosnąć nawet 40-krotnie, gdyż wydrukowano tylko 5 tysięcy sztuk.

 

Ów pieniądz rozszedł się błyskawicznie tuż po swojej premierze. Obecnie można go znaleźć w sieci, a jego ceny aktualnie wahają się od 200 do 1000 złotych. Nie wiadomo czy jego wartość jeszcze podskoczy, czy na tym się zatrzyma. Ci którzy mają zamiar go sprzedać sporo ryzykują, gdyż równie dobrze może się okazać, że za jakiś czas dostaną za niego dużo mniej gotówki.

 

Źródło: lelum.pl