Jest decyzja WADA. Rosja wykluczona z Igrzysk Olimpijskich!

Jak informuje BBC WADA czyli  Światowa Agencja Antydopingowa zawiesiła Rosję w prawach członka na cztery lata. Konsekwencją tej decyzji jest to, że  sportowcy z tego kraju nie będą mogli rywalizować pod flagą swojego kraju tak w trakcie zmagań podczas Olimpiady w Tokio w 2020 roku, jak i  podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. 

 

To nie koniec sankcji. Decyzja WADA oznacza także, że reprezentacja Rosji nie będzie mogła wystąpić także w  Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbędą się 2022 roku w Katarze. Na terenie Rosji przez cztery lata nie będą się także mogły odbywać imprezy rangi mistrzowskiej (świata i kontynentu).

 

Decyzja jest konsekwencją skandalu dopingowego z jakim zmagają się rosyjscy sportowcy od kilku lat. CO znamienne zapadła w wyniku jednogłośnej decyzji  dwunastu członków Komitetu Wykonawczego WADA.

Dla konkretnych sportowców decyzja Agencji oznacza, że podczas imprez takich jak Igrzyska Olimpijskie czy też Mistrzostwa Świata będą mogli występować pod neutralną (np. olimpijską) flagę. By tak się stało muszą jednak przejść wcześniej pozytywnie przez testy antydopingowe. Dodatkowo muszą dowieść, że nie są zamieszani w skandal dopingowy, który doprowadził do wyżej opisanych sankcji nałożonych na Federację Rosyjską.

 

 

/red./

Foto: Youtube.com/zrzut z ekranu