Księża alarmują: „Reforma edukacji najbardziej uderzyła w Kościół”

Ks. Damian Wyżykiewicz (Nauczyciel Roku) wyznał coś zaskakującego. Wprost powiedział, że „reforma edukacji najbardziej uderzyła w Kościół”.

Ks. Damian Wyżykiewicz otrzymał tytuł Nauczyciela Roku. Wyznaje jednak, że ostatnia reforma edukacji nie była według niego najlepszym pomysłem. Stwierdził, że powinien nastąpić wieloletni namysł nad reformą, a „wszystko zrobiono w roku”

 

I to uderzyło we wszystkich, przecież reforma doprowadziła do zamknięcia gimnazjów katolickich. Zniknęły w jeden dzień, a zgromadzenia i zakony inwestowały w nie latami. Ale one sobie poradzą. Stracili na tym uczniowie – powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie ruszyli na podbój Afryki!

 

 

Ksiądz podkreślił także wagę problemu w związku z tym, że uczeń może wybrać, czy chce chodzić na lekcje religii, etyki, a może na żadne. Znacząco wpływa to na wspólnotę Kościoła, gdyż świadomość przynależności do niego kształtuje się od młodości. Natomiast prognozy na przyszłość według księdza Damiana Wyżykiewicza są takie, że „w przyszłości w szkołach publicznych nie będzie religii z powodu braku katechetów lub uczniów”.

 

Jeśli moi uczniowie z technikum mają po 10 godzin lekcji i religia jest na końcu, to przychodzą na nią tylko dla mnie. Wielu katechetów uważa, że jedna godzina katechezy w tygodniu w zupełności wystarczy. Jeśli będzie porządnie przygotowana, uczeń przyjdzie – podsumował duchowny.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana czasu w ten weekend. Przestawiamy zegarki – godzina do przodu czy do tyłu?

 

 

Źródło: wp.pl / foto Youtube.com