Ortodoksyjni Żydzi łamią prawo. Zobacz co robią [WIDEO]

W niemal wszystkich państwach świata pojawił się już koronawirus. Oficjalnie tylko 18 krajów pozostało jeszcze wolnych od pandemii. W większości są to malutkie kraje wyspiarskie, znane małej ilości ludzi. Najbardziej na liście zaskakuje Korea Północna, lecz można domyślić się jak wygląda w tym kraju walka z COVID-19.

 

 

Mamy więc ponad 150 państw, w których rozprzestrzeniła się zaraza. Dziesiątki z nich mają już tysiące przypadków i sytuacja wciąż się pogarsza. Jednym z nich jest Izrael, który radzi sobie z pandemią całkiem dobrze. Mimo wysokiej liczby zarażeń (ponad 8 500) ma zaledwie 51 potwierdzonych przypadków śmierci. Azjatyckie państwo zawdzięcza to bardzo szybkiej reakcji władz, dużej ilości testów, ale także inwigilacji o której pisaliśmy [TUTAJ]. Mimo restrykcyjnych przepisów dotyczących kwarantanny, wciąż tysiące ludzi celowo ignoruje zalecenia i nie przestrzega prawa.

 

 

Mowa o ultra-ortodoksyjnych Żydach, którzy wciąż zbierają się na uroczystości pogrzebowe, wspólne modlitwy, czy czytanie Tory. Mimo policyjnych akcji, w czasie których funkcjonariusze przebierają się za ortodoksów, sprawdzają miejsca kultu, a następnie rozganiają nielegalne zgromadzenia, najbardziej wierzący Żydzi potrafią powrócić w to samo miejsce nawet po godzinie.

 

 

Wyznawcy Judaizmu tłumaczą swoje zachowanie np. tym iż koronawirus nie jest czymś ważniejszym od nauczania Tory. Ich zachowanie odbija się na zachorowalności wśród tej grupy społecznej. Stanowiąc 12% ludności Izraela odpowiadają za około połowę zachorowań na COVID-19. Tłumy ortodoksyjnych Żydów na ulicach Jerozolimy można zobaczyć chociażby w 16 sekundzie poniższego nagrania:

 

 

 

 

Co myślicie o takich zachowaniach? Czy izraelska policja powinna ostrzej reagować na łamanie prawa przez ortodoksów?

 

 

Źródła:

https://wyborcza.pl/7,75399,25849096,izrael-ortodoksi-nadal-nie-przestrzegaja-zakazow-wladze-odetna.html

youtube/@Al Jazeera English

Fot.: youtube/@i24NEWS English