Ostatni bastion polskiego mięsa pada. Kto zyska i dlaczego tracimy legendarną rodzinną firmę?

„Świat Rolnika” alarmuje, informując, że sektor związany z produkcją i przetwórstwem żywca wieprzowego przeżywa w ostatnich miesiącach trudne chwile.

 

„Jak dotąd podium tego sektora zajmowały: duński Sokołów, amerykańsko-chiński Animex oraz polska, rodzinna firma Zakłady Mięsne Henryk Kania. Analizując dane publikowane przez Ministerstwo Finansów, okazuje się, że przez lata była to jedyna polska firma, która potrafiła skutecznie konkurować z zagranicznymi gigantami funkcjonującymi na polskim rynku. Reszta zakładów mięsnych tego typu, zajmowała dużo dalsze lokaty, pozostające w cieniu rozwijających się i rosnących w siłę liderów”

 

– czytamy na swiatrolnika.info

 

„Auchan, Carrefour, Delikatesy Centrum, E-Leclerc, Intermarche, Kaufland, Lidl, to tylko początek długiej listy sklepów, w których można było kupić produkty Henryka Kani. Marki znane z Biedronki „Nasze smaki” czy „kraina wędlin” to także produkty tej firmy. Przez lata ZM Kania liczyły zyski, osiągając w 2017 roku rekordowe 1,4 mld było tak, aż do pierwszego kwartału 2019. Ten zakończyły z 10-milionową stratą”

 

– informuje serwis branżowy.

 

„Pierwsza negatywna informacja dotyczące problemów tej firmy dotyczyła protestu ukraińskich pracowników, domagających się pilnej wypłaty uposażenia. Mimo, iż z firmy płynęły uspokajające komunikaty, to w ciągu 2 tygodniu wartość akcji spółki spadła o połowę.Kolejnym ciosem, było zamknięcie rachunków ZM Kania przez Alior oraz wymówienie umowy kredytowej. Odcięcie firmy od środków finansowych potęgowało problemy doprowadzając finalnie do konieczności wstrzymania produkcji.Wtedy to, nadszedł kolejny cios. Alior złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości dopuszczenia się oszustwa przez zarząd spółki ZM Henryk Kania, poprzez zatajenie fatycznej kondycji finansowanej spółki. Zdaniem ówczesnego prezesa Zarządu, Alior miał wszystkie dostępy do kont, miał więc pełną wiedze na temat przepływów spółki”

 

– dowiadujemy się z artykułu.

 

„Pikanterii sprawie dodaje fakt, że do mediów przebija się coraz więcej informacji na temat okoliczności trwającego przyspieszonego postępowania układowego z wierzycielami. Podczas spotkania przedstawicieli ZM Kania Jeronimo Martins (około 60% produkcji ZM Henryk Kania trafiało do Bierdronki) w którym brał udział także przedstawiciele Aliora. Ogromna sieć handlowa wyraziła zainteresowanie dalszą współpracą deklarując skrócenie dwumiesięcznego terminu płatności do kilku dni. Renegocjowano także ceny gotowych produktów. Do takiego planu ratunkowego przedstawiciel banku zdystansował się”

 

– można przeczytać na „Świecie Rolnika”.

 

„Tragiczna sytuację ZM Kania wykorzystują konkurenci dla których upadłość to świetna okazja do przejęcia majątku rywala za ułamek jego wartości.  Lion Broker ustalił wartość rynkową majątku ZMHK na 248 mln zł- jest więc o co walczyć. O chęci zakupu majątku ZM Henryka Kani oficjalnie poinformowała w raporcie bieżącym firma Tarczyński. Przy czym zarząd ZMHK nie bierze pod uwagę sprzedaży spółki ani majątku. Twierdzi że ma lepszy plan naprawczy, pozwalający wyprowadzić spółkę na prostą oraz uregulować długi – bez konieczności ich redukcji”

 

– relacjonuje SwiatRolnika.info

 

Jak czytamy w Business Insider Polsa „Układ z wierzycielami przewiduje, że posiadacze obligacji obejmą nowe papiery oprocentowane na 3,5 proc. w skali roku. Ich wartość obejmie 100 proc. wierzytelności powiększonych o odsetki. Spółka ma odkupić obligacje za siedem lat, a kupon wypłacać po czterech. Kluczowi kooperanci (np. dostawcy mięsa) także mają zostać spłaceni w 100 proc. (wraz z odsetkami). Podobnie zresztą jak banki. Z tym, że ten dług ma być rozłożony na 96 oprocentowanych rat, a pierwszą z nich spółka chce wypłacić za 4 lata.”

„Czy kolejna polska, dotychczas dobrze prosperująca firma mięsna dostanie szanse na odbudowanie posiadane potencjału? Czy też polscy producenci, stracą kolejną możliwość na współpracę z firmą o 100 %polskim kapitale- o tym przekonamy się już dziś”

 

– pisze Daria Wyrostkiewicz na SwiatRolnika.info