Ostra awantura o synagogę Izaaka. Interweniowała policja!

Przed wejściem do synagogi Izaaka na krakowskim Kazimierzu doszło do poważnego konfliktu pomiędzy fundacją Chabad Lubawicz, a Gminą Żydowską. Awantura doprowadziła do interwencji policji.

 

W poniedziałek rano, w celu pogrążenia się w modlitwie, wierni zgromadzili się przed synagogą na rogu ulic Kupa i Izaaka. Ci jednak nie zostali wpuszczeni do świątyni, bowiem będąca jej właścicielem Gmina Żydowska zabezpieczyła bramę łańcuchami. Mało tego, wejścia do synagogi Izaaka chronili umięśnieni, zamaskowani ochroniarze.

 

Sytuacja doprowadziła do ostrych przepychanek, które zmusiły patrol policji do interwencji na terenie świątyni. Wydarzenie te jest konsekwencją konfliktu pomiędzy zarządzającą od ponad 10 lat synagogą fundacją Chabad Lubawicz, a będącą właścicielem budynku Gminą Żydowską.

 

– Wcześnie rano, pierwszego lipca rozegrały się sceny, które przypomniały mi mroczne wydarzenia sprzed 80 lat. Mundury żołnierzy nazistowskich Niemców zostały zastąpione przez kominiarki ludzi z ochrony, którzy zamknęli synagogę Izaaka. Tym razem za te czyny nie odpowiada żaden obcy kraj, a oficjalna społeczność żydowska Krakowa – relacjonuje jeden ze świadków wydarzenia.

 

Jak zaznacza uczestnik konfliktu, Gmina usiłuje w ten sposób pozbyć się chasydów. – Postanowili użyć siły, by wyrzucić Chabad z synagogi. Gmina, zapomniała, czym jest reprezentowanie społeczności Żydów, dba natomiast o swoje interesy. W planach ma przekształcenie synagogi w restaurację – dodał.

 

Jak mówią przedstawiciele Fundacji, w ubiegłym roku Gmina usiłowała znacząco podnieść cenę za wynajem budynku, co poskutkowało załatwienia tej sprawy w sądzie. Jak twierdzi Gmina, umowa z Fundacją straciła ważność. Drugie ugrupowanie zaprzecza jednak mówiąc, iż z racji na brak formalnego wypowiedzenia, umowa ta automatycznie została przedłużona na kolejnych 10 lat.

 

Dwa tygodnie temu w budynku odłączono prąd, toteż fundacja zatroszczyła się o własny agregat. Ponadto, Gmina usiłowała także pozbawić chasydów wody.

 

Fundacja zapowiedziała już zgłoszenie sprawy do prokuratury.

 

Źródło: krknews.pl
Fot.: YouTube – Fribourg2012
EM