Oto „polskie Shawshank”! Przemyt narkotyków, tajemnicze zgony i układy [WIDEO]

Sprawa licznych nieprawidłowości w zakładzie karnym w podkarpackiej Uherce Mineralnej została zrelacjonowana w reportażu Onet.pl. Dochodziło tam do regularnego obrotu narkotykami oraz tajemniczego zgonu.

 

W jednym z najbardziej wyobcowanych zakładów karnych w Polsce w Uherce Mineralnej trwał przez wiele miesięcy skandaliczny precedens. W ramach zmowy tamtejszych strażników więziennych i kierownictwa placówki dochodziło do długotrwałego łamania prawa. Przemycano narkotyki, ukrywano nieprawidłowości, wykorzystywano w nielegalny sposób więźniów. Jednak przede wszystkim doszło do tajemniczego zgonu jednego z osadzonych.

 

– Skazany zalewał się krwią, inni więźniowie próbowali go reanimować, ale nie udało im się. Więzień zmarł. Uznano jednak, że do śmierci doszło z przyczyn naturalnych. Na miejsce nie przyjechał prokurator ani nie przeprowadzono sekcji. Zwłoki tego więźnia cały dzień przeleżały w celi – opowiada jeden z funkcjonariuszy w rozmowie z Onetem. Śledztwo dziennikarskie trwało od ponad roku.

 

Proceder w więzieniu trwał od zimy 2017 roku, gdy dyrektorem więzienia został Mariusz Kocaj. Wtedy miał zacząć się proceder zalewu placówki dostawami narkotyków. Rozmówca portalu relacjonuje, że o sprawie wiedzieli wybrani strażnicy, którzy brali udział w przestępstwie. Sprawę tuszowano przed prokuraturą i zewnętrznymi organami prawa.

 

W Uherce Mineralnej miał także miejsce dziwny zgon jednego z osadzonych. Wg relacji miał zalać się krwią, ale uznano, że to śmierć naturalna i nie powiadomiono prokuratury. Ciało mężczyzny miało tak podobno leżeć cały dzień w celi.

 

Sprawa wyszła już na światło dzienne i bada ją prokuratura w Lesku. Dotyczy ona niedopełniania obowiązków przez niektórych strażników, nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładu karnego oraz przemytu narkotyków. W toku postępowania zaczęto nazywać to więzienie polskim Shawshank.

 

Pułkownik Mariusz Kocaj wciąż jest dyrektorem placówki. 20-minutowy reportaż Onetu można obejrzeć klikając tutaj.