Pilne! Jest porozumienie Duda- Trump ws. obecności sił zbrojnych USA w Polsce

Andrzej Duda i Donald Trump podpisali dokument o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Polski. Oznacza to, że w przyszłości Amerykanie zwiększą swoją obecność wojskową w Polsce do około 1000 żołnierzy. 

 

W deklaracji oba państwa potwierdziły swoje zobowiązania wobec NATO wynikające z art. 3 i 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jako podstawy wewnętrznych relacji obronnych. Takie działanie ma na celu nie tylko wzmocnić obronę naszego terytorium i odstraszyć wrogów.

 

Dodatkowo podkreślono w deklaracji, że Polska oraz Stany Zjednoczone „mają najważniejsze wspólne wartości, w tym silne przywiązanie do demokracji, wolności, praw jednostki, wolnego rynku oraz wzajemny kierunek dla niepodległości i suwerenności każdego z naszych państw”.

 

Pojawiły się również inne postulaty, m.in. zawarto w nich zapowiedź utworzenia w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych.

 

Źródło: Onet.pl

Foto: własne