PILNE! Szef kancelarii Tuska skazany w sprawie lotu do Smoleńska!

Zapadła decyzja sądu w sprawie organizacji zakończonego tragicznie lotu do Smoleńska w dniu 10 kwietnia 2010 roku. Wyrok usłyszał m.in. Tomasz Arabski, będący wówczas szefem kancelarii ówczesnego premiera Donalda Tuska.

 

Zdaniem sądu, Tomasz Arabski nie dopełnił swoich obowiązków w dniach od 16 marca do 10 kwietnia 2010 roku i wymierzył mu karę 10 miesięcy więzienia z warunkowym jej wykonaniem na okres 2 lat.

 

Oprócz byłego szefa kancelarii premiera, oskarżeni w tej sprawie zostali również dwaj urzędnicy kancelarii ówczesnego premiera- Monika B. i Mirosław K., a także Justyna G. i Grzegorz C., będący w tamtym okresie pracownikami polskiej ambasady w Moskwie.

 

Prokurator w swej mowie końcowej zawnioskował o kary w zawieszeniu dla wszystkich oskarżonych, dla Tomasza Arabskiego zażądał półtora roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Większa część pełnomocników zostawiła do decyzji sądu rozstrzygnięcie o karach, wnosząc o uznanie winy całej piątki oskarżonych. Jednak jeden z pełnomocników mec. Stefan Hambura wniósł o karę trzech lat bezwzględnego pozbawienia wolności dla ówczesnego szefa kancelarii premiera oraz o zbliżone kary, również bezwzględnego więzienia, dla pozostałych oskarżonych.

 

Akt oskarżenia w tej sprawie został wniesiony po tym, jak Prokuratura Okręgowa-Warszawa Praga umorzyła prawomocne śledztwo dotyczące organizacji lotów premiera oraz prezydenta w dniach 7 i 10 kwietnia 2010 roku.

 

Początek procesu zainicjowanego prywatnym aktem oskarżenia przypadł na marzec 2016 roku. Oskarżyciele to bliscy kilkunastu ofiar katastrofy rządowego Tupolewa.

 

 

 

Źródło: rmf24.pl