PILNE! Zmarła legenda światowego kina!

W wieku 103 lat zmarł legendarny aktor Kirk Douglas. O śmierci poinformował jego syn (również znamienity aktor) – Michael Douglas.

It is with tremendous sadness that my brothers and I announce that Kirk Douglas left us today at the age of 103. To the…

Gepostet von Michael Douglas am Mittwoch, 5. Februar 2020

Kirk Douglas to jeden z największych gwiazdorów tzw. złotej ery Hollywood. Był trzykrotnie nominowany do Oscara za role pierwszoplanowe w filmach „Champion”, „Piękny i zły” oraz „Pasja życia”. W 1996 r. otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej za całokształt twórczości.

Życie Kirka było niezwykle twórcze, pozostawił po sobie bogatą spuściznę filmową, która przetrwa przyszłe pokolenia, oraz historię wybitnego filantropa, pracującego na rzecz społeczeństwa i pokoju na świecie

– napisał Michel Douglas

Kirk Douglas urodził się  9 grudnia 1916 roku w Amsterdamie w stanie Nowy Jork jako Issur Danielovitch Demsky. Jego rodzice byli żydowskimi emigrantami z Czausów na terenie dzisiejszej Białorusi. W 1908 osiedlili się w Amsterdamie, w stanie Nowy Jork. Obydwoje rodzice byli analfabetami, posługiwali się łamaną angielszczyzną i żyli w ubóstwie.

Karierę rozpoczął po wojnie, gdzie zatrudnił się kolejno w radiu, teatrze oraz reklamie. Jego talent wypłynął na szersze wody podczas występów  na Broadwayu.

Oprócz działalność na estradzie i kinie, Kirk popełnił także 7 książek: dwóch autobiografii: „Syn śmieciarza” i „Wspinając się na górę”, trzech powieści oraz dwóch książek dla dzieci.

Co ciekawe, aktor w 1966 roku gościł w łódzkiej szkole filmowej, gdzie spotkał się ze studentami i dziennikarzami. Relacją z tej wizyty jest etiuda Marka Piwowskiego i Feriduna Erola: „Welcome Kirk”.

onet.pl/Red/Fot. Fbacebook MD