PiS zmienia taktykę w sprawie wyborów? Chcą zmian w konstytucji

Mimo iż wczoraj późnym wieczorem przegłosowano projekt ustawy o korespondencyjnym głosowaniu w wyborach, to poprawki do owej ustawy i głosy dochodzące z obozu partii rządzącej, sugerują że data 10 maja nie jest już świętością. 

 

 

Przegłosowana po godzinie 21 ustawa z dnia 6 kwietnia zawierała w sobie poprawkę mówiącą o możliwości przeniesienia terminu wyborów przez Marszałka Sejmu w sytuacji gdy występuje stan epidemii. Jak wiemy taki stan w Polsce aktualnie obowiązuje, więc wybory mogłyby zostać przeniesione, lecz najpóźniej na 23 dzień maja, gdyż wtedy pozostanie 75 dni do końca kadencji Andrzeja Dudy, a konstytucja nakazuje przeprowadzić wybory właśnie do tego okresu.

 

 

Możliwe jednak, że PiS zdaje sobie sprawę iż mając nawet dodatkowe 2 tygodnie, czasu na przygotowanie się logistycznie do wyborów może i tak zabraknąć. Wraca więc do łask pomysł Jarosława Gowina, który mówił o wydłużeniu prezydentury Andrzeja Dudy do 7 lat. Z słów marszałka Karczewskiego wynika, że nawet Jarosław Kaczyński podpisał się pod projektem ustawy dotyczącym tej sprawy. Na przeszkodzie stoi jednak regulamin Sejmu, który przy ustawach o zmianie konstytucji określa ilość dni, która jest niezbędna do odczekania między 1, a 2 czytaniem projektu. PiS chce umożliwić skrócenie tego czasu, który aktualnie wynosi 14 dni, aby móc szybciej dokonać ewentualnych zmian w ustawie zasadniczej.

 

 

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że wyraźnie widać iż obóz partii rządzącej, wraz z Porozumieniem, biorą już bardzo poważnie pod uwagę możliwość nie odbycia się wyborów dnia 10 maja, która to tak długo była przez nich utrzymywana. Zamieszanie w rządzie związane z rezygnacją ministra Jarosława Gowina, na pewno ma też nie lada znaczenie w tej sprawie.

A wy jak myślicie? Czy wybory powinny odbyć się 10 maja poprzez głosowanie korespondencyjne?

 

 

 

Źródło:

https://wiadomosci.wp.pl/wybory-prezydenckie-2020-nowy-projekt-pis-chodzi-o-zmiany-w-konstytucji-6497254828718209a?nil=

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/sejm-za-wyborami-korespondencyjnymi-przeglosowano-ustawe/rb0fkl1