Polscy lekarze lecą do Włoch. Jaki jest cel?

Dziś dotarła do nas informacja, iż grupa 15 osób wybierze się jutro samolotem do Włoch, europejskiego ogniska koronowirusa, na misję medyczną.

 

 

Przedsięwzięcie to organizowane jest przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej. Uczestnicy misji mają przebywać w Italii w dniach 30 marca – 9 kwietnia i ich zadaniem jest jak sami piszą:

 

 

„wymiana doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią SARS-CoV-2”.

 

 

W skład zespołu ma wejść 7 lekarzy intensywistów i medyków innych profesji. Mają oni podejrzeć działanie włoskich kolegów i koleżanek, oraz uzyskać niezwykle ważne informacje na temat tego jak oprócz działań administracyjnych można powstrzymywać wirusa, jak zarządzać zasobami służby zdrowia. Celem jest też uzyskanie wiedzy na temat:

 

 

„możliwych do uniknięcia błędów organizacyjnych, podobnie jak posługiwanie się sprawdzonymi w praktyce rozwiązaniami dotyczącymi sposobów i metod leczenia najcięższych powikłań towarzyszących zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 jest dziś doświadczeniem, z którego należy wyciągnąć wnioski i przenieść w najdoskonalszej z możliwych wersji na polski grunt przed spodziewanym szczytem zachorowań”

 

 

Warto wspomnieć, że Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie organizował już podobne przedsięwzięcia, np w trakcie zabezpieczenia medycznego misji w Afganistanie będąc jednostką wspierającą, a także pozyskującą wiedzę na potrzebę medycyny krajowej, szczególnie w dziedzinie medycyny ratunkowej.

 

 

Trzymajmy kciuki za naszych lekarzy i miejmy nadzieję, że wrócą do nas cali i zdrowi, wraz z wiedzą potrzebną do zwalczenia koronowirusa w naszym państwie.

 

 

Źródło:

https://wim.mil.pl/183-aktualnoci/3511-lekarze-z-wim-wezma-udzial-w-10-dniowej-naukowej-misji-medycznej-we-wloszech

Fot.: Wikipedia