Polscy naukowcy coraz bliżej wynalezienia leku na koronawirusa!?

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali inhibitory polimerowe, które w znacznym stopniu hamują zarażenie koronawirusem.

 

Koronawirus jest chyba obecnie głównym wrogiem większości osób na świecie. Rozprzestrzenia się w dość szybkim tempie, doprowadza do kolejnych ofiar i utrudnia ludziom normalne życie.  Nad lekiem na tę chorobę pracuje wielu naukowców. Ci z Uniwersytetu Jagiellońskiego mogli ogłosić pewien sukces, gdyż opracowali polimerowe inhibitory hamujące zakażenie koronawirusem. Związki wytworzone przez nich na bazie chitozanu potrafią skutecznie zatrzymywać SARS-CoV-2 oraz MERS-CoV.

 

Naukowcy pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr. Aleksandry Milewskiej z Małopolskiej Centrum Biotechnologii UJ oraz prof. Marii Nowakowskiej, a także prof. Krzysztofa Szczubiałki z Wydziału Chemii UJ udowodnili, że polimer wiąże się z białkiem Spike, który tworzy „koronę” wirusa.  Ów polimer jest w stanie zablokować oddziaływanie wirusa z receptorem komórkowym oraz jego wnikanie do komórki.

 

Na razie HTCC testowany był tylko na gryzoniach poprzez drogę wziewną. Jego wyniki były jednak obiecujące, gdyż po podaniu go nie zachodziła toksyczność bądź pogorszenie się pracy płuc. Tym samym może być to duży krok w wynalezieniu leku na koronawirusa. Aby jednak HTCC mógł być stosowany na ludziach to potrzeba jeszcze sporo czasu, a przede wszystkim wielu testów i pozwoleń.

 

Krakowscy naukowcy w przeprowadzeniu tych badań korzystali ze wsparcia Śląskiego Centrum Chorób Serca, badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Chin. Raport z wyników HTCC przedstawiony jest na darmowej stronie Biorxiv.

 

Źródło: lovekraków.pl

Foto: You Tube/ Path2Careers (zrzut ekranu)