Polska młodzież głosowała na Prezesa i PiS? Sondaż nie pozostawia złudzeń

Może i z początku wydawało się, że Prawo i Sprawiedliwość to partia, na którą głosują starsi ludzie. Teraz jednak okazuje się, że w październikowych wyborach PiS mógł liczyć także na głosy młodzieży.

Instytut Pollster na zlecenie „Super Expressu” przeprowadził sondaż wśród młodych ludzi poniżej 24. roku życia. Wyniki okazały się zadziwiające, bo aż połowa z nich chciała zagłosować na partię Jarosława Kaczyńskiego.

 

 

Jeszcze niedawno przeciwnicy PiSu mówili, że na to ugrupowanie głosują tylko „moherowe berety”. Wyniki sondażu pokazują jednak, że sytuacja ma się wręcz przeciwnie. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało większe poparcie wśród młodzieży między 18 a 24 rokiem życia niż bardziej liberalne partie (tj. Koalicja Obywatelska czy Lewica).

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Mocne słowa Korwin-Mikkego: „Nie ma dla mnie różnicy między Hitlerem a…”

 

 

Dlaczego młodzież skłania się ku PiSowi? Politolog, prof. Rafał Chwedoruk (50 l.), uważa, że młodzi chcą się buntować, być w opozycji. I tak też się stało, gdyż Koalicja Obywatelska zaczęła uchodzić za partię dla elit, a Prawo i Sprawiedliwość wydaje się trzymać z wszystkimi ludźmi.

 

 

To efekt długotrwałego procesu. O ile PiS jeszcze kilka lat temu wyraźnie przegrywał z Platformą wśród najmłodszych wyborców, o tyle proces odmiany rozpoczął się od konfliktu Donalda Tuska z kibicami. Niedługo potem były protesty w sprawie ACTA, czyli według młodych przepisów, które miały ograniczać ich wolność w internecie. PO zresztą została po latach uznana za partię dla elit, a młody zbuntowany człowiek z reguły chce być przeciw. Tak jest i teraz, bo PiS uchodzi za ugrupowanie, które jest dla ludu, a nie elit – mówi prof. Rafał Chwedoruk.

 

 

 

 

Źródło: se.pl/ foto Facebook.com