Polski sąd wypuścił członka ISIS! Jakie będą jego dalsze losy?

Polska na szczęście nie znalazła się w kręgu państw, gdzie przeprowadzono skutecznie zamach terrorystyczny, lecz Polacy  stali się ofiarami tych zdarzeń w innych państwach. Terroryści uaktywnili swoją działalność na całym świecie i często przeprowadzali skuteczne akcje. Służby prowadzą współpracują między krajami, aby zapobiegać krwawemu rozlewowi krwi. Jednak nie znaczy to, że terroryści pominęli nasz kraj w swoich planach. Jedyny wysoko postawiony  dżihadysta, który został zatrzymany w naszym państwie to Mourad T.

 

Maurad T. to marokański terrorysta, a także pierwsza w naszym państwie osoba będąca  bezpośrednim współpracownikiem człowieka liczącego się w szeregach ISIS. Terrorysta miał pełnić funkcję zwiadowcy  oraz być w ciągłym  kontakcie z Abdelhamidem Abaaoudem, który był odpowiedzialny za organizację zamachów w Europie Zachodniej. Terrorysta został zabity przez francuską policję w 2015 roku.

 

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych mówi: Mourad T. był pierwszym tak wysoko postawionym dżihadystą, z jakim mieliśmy do czynienia. 

 

Według mediów w ubiegły wtorek Sąd Apelacyjny w Katowicach, uchylił oskarżonemu areszt   z uwagi, iż ten środek zapobiegawczy był zastosowany od września 2016 roku. Kara więzienia wymierzona przez sąd I instancji wynosi prawie tyle samo lat, ile w areszcie przebywał Mourad T.

 

Mecenas  Krzysztof Młodzik, czyli obrońca przestępcy powiedział: Zostaliśmy poinformowani, że z uwagi na koronawirusa biegli tłumacze, którzy muszą brać udział w rozprawie, tłumaczyć dla oskarżonego jej przebieg na język arabski, odmówili udziału w rozprawie. W tej sytuacji sąd nie miał wyjścia i musiał rozprawę przełożyć.

 

Obwa, że wyrok może nie zostać wykonany, a także że istnieje ryzyko, iż  Marokańczyk ucieknie z kraju wyraziła Prokuratura Krajowa. Mourad T. został jednak znowu zatrzymany, lecz  tym razem przez straż graniczną. Przestępca nie ma dokumentów, czyli przebywa  w naszym kraju nielegalnie.

 

 

Wobec obywatela Maroka został skierowany wniosek do sądu o umieszczenie cudzoziemca w areszcie w celu wydalenia. Sąd przychylił się do wniosku komendanta placówki SG w Rudzie Śląskiej i obywatel zostanie osadzony w areszcie do czasu zakończenia prowadzonego wobec niego postępowania administracyjnego w sprawie zobowiązania go do powrotu – przekazała rzeczniczka śląskiego oddziału SG major Katarzyna Walczak

 

 

 

 

 

 

Źródło: online-mafia.pl

Źródło fot.: Wikipedia Cammons