Ponad 4000 złotych dla każdego obywatela! Skąd wezmą na to pieniądze?

Koronawirus to wielkie wyzwanie dla służb medycznych całego świata, lecz nie tylko dla nich. Pod wielką presją są także politycy, oraz my – zwykli obywatele posiadający, małe bądź duże przedsiębiorstwa, pracujący w restauracji czy hotelu. Z jednej strony musimy być odpowiedzialni za siebie i bliskich, a więc starać się izolować, a z drugiej strony musimy mieć z tyłu głowy że za coś musimy zapłacić rachunki. I tu pojawia się problem. 

 

 

Gospodarka Polski, krajów Europy ale też każdego innego dotkniętego koronawirusem państwa, jest w trakcie bądź przed ogromnym krachem. Sytuacja naszej waluty, która niezwykle osłabła na tle Euro czy Dolara, już nie zwiastuje niczego dobrego.

 

 

Pojawia się więc dużo pomysłów na to jak ową gospodarkę trzeba będzie odbudować. Jak zrekompensować ludziom straty poniesione przez bycie zmuszonym do zawieszenia działalności bądź, pozbawienie dochodu ze względu na wysłanie na przymusowy urlop, czy nawet zwolnienie. Co powiedzieć tym ludziom? Jakie Podjąć decyzje?

 

 

W Polsce wciąż się nad tym zastanawiają, podobnie w innych państwach „Zachodu”. W USA bardzo poważni politycy zaczynają wyrażać głosy swojego poparcia dla prof. Harvardu Jason’a Furman’a – byłego przewodniczącego Rady Doradców Ekonomicznych w gabinecie Barack’a Obamy. Podniósł on propozycję jednorazowej wypłaty 1000$ dla każdego dorosłego obywatela USA, bądź płacącego w USA podatki, oraz 500$ dla każdego dziecka przy tych samych kryteriach.

 

 

W poniedziałek za tą inicjatywą wstawił się Mitt Romney – aktualny Senator, oraz były Gubernator i kandydat na prezydenta USA. Projekt zawiera także zapis iż w razie wzrostu stopy bezrobocia do 5,5% dodatek ten byłby także kontynuowany w 2021 roku. Z Białego Domu dochodzi co raz więcej głosów mówiących o realizacji tego planu.

 

 

Podobne zaawansowane rozmowy na temat nawet wyższych dopłat dla obywateli pojawiają się też w Wielkiej Brytanii i kilku innych europejskich państwach. A wy jak myślicie, czy nas byłoby stać na taki program?

 

 

Źródła:

https://www.axios.com/coronavirus-recession-direct-payments-americans-ubi-c3393d14-33ad-47c2-a739-f2fec150b212.html

https://www.manchestereveningnews.co.uk/news/greater-manchester-news/government-could-give-everyone-up-17947235