Potężny atak rosyjskich hakerów! To największy wyciek danych w historii kraju

Do ogromnego wycieku informacji doszło w poniedziałek w Bułgarii. Atak hakerów jest uznawany za zemstę ze strony Rosji.

 

Do hakerskiego ataku doszło w ostatni poniedziałek. Rosjanin włamał się do systemu bułgarskiej Krajowej Agencji Przychodów. Według początkowych szacunków ucierpieć mogło aż 70% obywateli Bułgarii. To największy tego typu atak w historii kraju. Hakerzy zapewnili, że atak dotknął 5 milionów osób.

 

Wczoraj miało miejsce posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. Wbrew deklaracjom hakerów, minister finansów uspokajał, że wyciekły dane jedynie 3% społeczeństwa. W swoim przemówieniu zapewnił, że dane które wypłynęły m.in do mediów oraz organizacji są na tyle niepełne, że nie można na ich podstawie sporządzić opisu sytuacji finansowej konkretnej osoby.

 

Zdaniem bułgarskich polityków powodem ataku mógł być zakup, którego dokonano w ostatnim czasie. W poniedziałek rząd przekazał informację o nabyciu amerykańskich myśliwców f-16. Słuszność tej tezy może potwierdzać e-mail, który od anonimowego Rosjanina otrzymała jedna ze stacji telewizyjnych. Jak informuje portal cyfrowa.rp.pl, mężczyzna opisał też, że system zabezpieczeń był banalnie prosty do złamania.

 

Źródło: cyfrowa.rp.pl
Foto: President of Russia/ Zdjęcie poglądowe