Premier Morawiecki ostro o rzezi wołyńskiej: „Nie zapominajmy o katach” [FOTO]

11 lipca jest Dniem Pamięci Ofiar Ofiar Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce wschodniej na Polakach przez ukraińskie oddziały OUN i UPA. W tegoroczne wspomnienie tamtych wydarzeń zaangażował się Premier Mateusz Morawiecki, który poza oficjalnymi obchodami dał mocny wpis w mediach społecznościowych.

 

„Pamiętamy o ofiarach ludobójstwa, nie zapominając o katach.” – spuentował Premier na Twitterze. Wcześniej przypomniał o rzezi wołyńskiej w dniu przyjętym za moment kulminacyjny trwającego przez tygodnie ludobójstwa na Kresach, dnia 11 lipca.

 

 

Ten dzień nazywamy Krwawą Niedzielą. Jak podkreśla Mateusz Morawiecki, dokonano wtedy pacyfikacji w aż 99 wsiach, a setki Polaków w wyjątkowo okrutny sposób zamordowano. Właśnie dlatego Mateusz Morawiecki podkreślił, że nie wolno nam zapomnieć o sprawcach tamtych wydarzeń w polityce historycznej. Na Wołyniu tereny pacyfikacji wciąż czekają na ekshumację, którą blokuje strona ukraińska.

 

Ukraińscy historycy starają się tuszować historię naciągając fakty. Jednak już teraz i w nadchodzących latach kraj ten musi poprawić swoje relacje z Polską z punktu widzenia polityki międzynarodowej. Rozwiązanie kwestii wołyńskiej byłoby bardzo dobrym krokiem dla polepszenia stosunków obu państw.

 

Premier daje tym samym dobry przykład, gdyż wielu polityków opozycji stara się pomijać tamte wydarzania, niekiedy rozmywając odpowiedzialność Ukraińców, powołując się na nieprawdziwe fakty o podobnej liczbie ofiar po obu stronach. Tak oczywiście nie jest. W ramach rzezi wołyńskiej życie straciło nawet 130 tysięcy Polaków. Ataki odwetowe przyniosły zaledwie ułamek tej liczby po stronie ukraińskiej i były aktem samoobrony.

 

Premier Morawiecki pamięta o Polakach pomordowanych na Wołyniu!

Gepostet von Popieramy Premiera Mateusza Morawieckiego am Donnerstag, 11. Juli 2019

 

Niedawno, 7 lipca Premier Morawiecki wspominał inne ważne wydarzenie – rozpoczęcie Operacji Ostra Brama na Wileńszczyźnie. „75 lat temu rozpoczęła się operacja „Ostra Brama” – po zaciekłych walkach Armii Krajowej i wojsk radzieckich z nazistami udało się odbić Wilno.” – pisał Mateusz Morawiecki.

 

 

źródło: Mateusz Morawiecki/Twitter.com