Projekt o zakazie aborcji znów w Sejmie! Czy tym razem przejdzie?

Kaja Godek od 2013 roku toczy batalię o całkowity zakaz aborcji w Rzeczypospolitej Polskiej. Do niedawna była jeszcze członkinią Konfederacji, która miała jej pomóc w forsowaniu polityki prorodzinnej w naszym kraju. 

 

 

Aktywistka i liderka fundacji „Życie i Rodzina” od lat stara się dokonać w Polsce zmian w polityce aborcyjnej. Dąży ona do całkowitego zakazu zabiegu aborcji, nie pozostawiając takiej możliwości nawet w szczególnych okolicznościach, jak to obowiązuje obecnie. Projekt obywatelski o nazwie „Zatrzymać Aborcję” który złożyła właśnie Godek, ma też w swojej treści nakaz penalizacji umyślnego pozbawienia życia dziecka poczętego od trzech miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, a nieumyślne dokonanie tego samego czynu miałoby podlegać karze więzienia do lat trzech.

 

 

Projekty zaostrzenia ustawy aborcyjnej w ramach inicjatywy obywatelskiej były już składane w latach 2013, 2015 i 2017. Za każdym razem były one jednak odrzucane. Obecny projekt, którego pierwsze czytanie będzie miało miejsce 15 kwietnia, jest projektem złożonym jeszcze za poprzedniej kadencji Sejmu w 2019 roku. Nie został on jednak rozpatrzony wówczas i prawo nakazuje zrobienie tego w ciągu pierwszych 6 miesięcy pracy kolejnej kadencji Sejmu.

 

 

Kaja Godek była jedną z twarzy nowo powstałej Konfederacji, lecz wystąpiła z niej w sierpniu 2019 roku, twierdząc że sprawa aborcji była tam spychana na dalszy plan, mimo wcześniejszych zapewnień o jej niezwykłej wadze. Jesteśmy ciekawi czy byli partyjni koledzy poprą projekt Godek za 8 dni, czy jednak wypowiedzą się przeciw niemu.

 

 

Przypomnijmy też, że poprzednie projekty tego typu powodowały wielkie protesty wśród przedstawicieli lewej strony sceny politycznej, a także środowisk feministycznych. Przy aktualnej sytuacji o żadnych protestach publicznych nie ma mowy, czy rząd odważy się więc poprzeć tą inicjatywę?

Tak o projekcie wypowiedziała się przedstawicielka Lewicy w Sejmie – Katarzyna Kotula.

 

 

 

 

A wy co myślicie?

 

 

Źródła:

twitter/@KotulaKat

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/aborcja-w-polsce-zaraz-aborcji-wraca-projekt-kai-godek/c76xycy

Fot.: youtube/@Rzeczpospolita TV