Przełom? Polacy zaczynają zarabiać więcej w kraju niż na emigracji. Czeka nas fala powrotów do Polski?

Tytułowa teza wyda się nieco absurdalna. Taka jednak nie jest. W tekście na portalu money.pl możemy przeczytać niezwykle intrygujące informacje. Ich teza jest taka, że co prawda na emigracji zarabia się wciąż znacznie więcej, lecz ze względu na bardzo duże koszty życia na emigracji, zwłaszcza na Wyspach, więcej odłożyć można pracując w naszym kraju.

 

Oczywiście nie dotyczy to wszystkich zawodów, ale już sam fakt, że są takie, jest nie tylko zaskakująca co niezmiernie ciekawa i ważna.

 

Jak czytamy na portalu money.pl:

 

Jeśli porównać ceny w Polsce i na Zachodzie, to wygląda na to, że emigracja jest już nieopłacalna. Przynajmniej do Wielkiej Brytanii i Holandii. A za sześć lat także do Niemiec (…) Ponad połowa polskich emigrantów wróciłaby do kraju, gdyby mogli tu zarabiać przynajmniej 3,5 tys. zł na rękę – wynika z raportu NBP o zarobkach Polaków za granicą. Tak deklarują sami zainteresowani. 

 

Coraz częściej programiści, informatycy, graficy wybierają pracę w Polsce i powrót z emigracji. Co więcej, w kontekście danych ekonomistów, w ciągu kilku lat lista takich zawodów będzie się wydłużała.

 

Jak dodają eksperci, powrotów do Polski z emigracji będzie coraz więcej, jednak ich fali, przynajmniej w najbliższym czasie, nie należy się spodziewać. Wielu z naszych rodaków przywykło bowiem do określonego stylu życia w krajach, w których aktualnie mieszkają. Często też, stworzyli tam rodziny. Zdarza się także, że w naszym kraju nie bardzo mają do czego wracać.

 

/red./

Za: money.pl

Foto: