Przerażające prognozy ekspertów! Dramatyczna sytuacja dotrze do Polski?

Przełom lat 2019/2020 ukazał się światu w niekoniecznie najlepszy i radosny dla ludzi w różnych zakątkach świata sposób. Mieliśmy bowiem na różnych kontynentach wydarzenia takie jak np. trzęsienia ziemi w kilku krajach, duże powodzie we Włoszech, pojawienie się nowego koronawirusa w Chinach, jak i też ogromne pożary i gradobicie w Australii. Czy mieszkańcy naszego kraju mogą czuć się jednak bezpieczni względem zagrożeń jakie niesie ze sobą przyroda i siły natury? Niestety zapowiedzi ekspertów mogą nas niepokoić.

 

Kilka miesięcy temu, pojawiały się opinie, jakoby według amerykańskich ekspertów od spraw związanych z pogodą, groziła nam zima 30-lecia. Jak wszyscy wiemy, do takiej sytuacji nie doszło, a zimą raczej niewielu z nas nacieszyło się tak jak bywało to za dawnych lat. Jak potwierdza IMGW, śnieg już nie zagości u nas w tym roku. Niekoniecznie musi to być jednak powód do olbrzymiego optymizmu, nawet dla tych, którzy nie przepadają za zimową aurą.

 

Według informacji przekazanych przez instytut, zimniejsze dni mogą nadejść jeszcze w rejonie Suwałk i być może również na terenach górskich, jednak ciężko spodziewać się już typowej zimowej pogody w pozostałych częściach Polski. Przerażać wiele osób mogą jednak prognozy na kolejne miesiące.

 

Brak opadów jaki ma mieć miejsce w lutym oraz marcu, pogłębi zdaniem IMGW wynikającą z niskiego stanu wód, już teraz złą sytuację, która dodatkowo ma miejsce w okresie wegetacyjnym. Taki stan rzeczy w dłuższej perspektywie przełoży się zapewne bardzo negatywnie na ilość plonów oraz efekty pracy rolników. Niestety, według przekazanych wniosków z przeprowadzonych badań, będzie to kolejny trudny rok dla rolników, a nawet możemy wszyscy odczuć jeszcze bardziej negatywne efekty suszy.

 

W kwietniu również sytuacja ta ma się nie poprawiać i to wtedy, jeśli wierzyć doniesieniom IMGW i mediów, odczuwać zaczniemy skutki suszy. Także końcówka wiosny oraz lato zapowiadają się jako wyjątkowo ciepły czas, co przynieść może takie niepokojące zjawiska w Polsce jak pożary lasów czy burze pyłowe, z którymi mieliśmy już do czynienia w ubiegłym roku. Mogą one wywoływać ograniczanie widoczności, utrudnienia komunikacyjne, a nawet przyczyniać się do częstszych wypadków.

 

Dodatkowo martwić może fakt, że tegoroczne miesiące wiosenne i letnie przynieść mają według prognoz jeszcze wyższą temperaturę niż w roku ubiegłym, a już wtedy susza i towarzyszące upałom zjawiska skutkowały problemami i koniecznością ograniczania korzystania z wody.

 

 

Źródło: IMGW ; Planeta.pl ; Warszawawpigulce.pl

Fot.: Pixabay