Rekordowa kara dla Volkswagena! Oszukiwał polskich klientów

120,6 mln zł kary dla Volkswagen Group Polska za m.in. wprowadzenie w błąd klientów ws. poziomu emisji spalin nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To najwyższa kara, jaką w historii nałożył UOKiK za naruszenie praw klientów. Rozstrzygnięcie nie jest prawomocne.

Firma wprowadzała w błąd co do poziomu emisji spalin i kierowanie wytycznych skutkujących odrzuceniem reklamacji.

Postępowanie UOKiK dotyczyło oprogramowania stosowanego przez koncern Volkswagen w samochodach tej marki oraz Audi, Seat i Skoda produkowanych po 2008 r. Rozpoznawało, że samochód znajduje się na stanowisku kontrolnym i obniżało emisję tlenków azotu, która przy normalnej jeździe była wyższa.

Ponadto informowała w świadectwach homologacji oraz w świadectwach zgodności WE o nieprawdziwych parametrach emisji tlenków azotu oraz kierowała wytyczne do sprzedawców tych samochodów, które mogły prowadzić do tego, że dealerzy odrzucali reklamacje konsumentów.

Nie było w trakcie postępowania żadnych propozycji ugodowych ze strony spółki. Firma działała na szkodę konsumentów, ponieważ kierowała nieetyczne rekomendacje, aby dealerzy nie uwzględniali zasadnych reklamacji konsumentów

– poinformował szef UOKiK.

Poza karą finansową, prezes UOKiK nakazał poinformowanie o decyzji wszystkich konsumentów, którzy kupili samochody z grupy VW z silnikiem EA 189 EU 5. Firma powinna również opublikować decyzję na swoich stronach internetowych.

 

PAP/Red./Fot. Facebook Volkswagen