Rosja potwierdza: wybuchł reaktor jądrowy! Czeka nas powtórka Czarnobyla?

Strona rosyjska oficjalnie potwierdziła, że na terenie kraju doszło do wybuchu „małego reaktora jądrowego”. W katastrofie zginęło dotychczas 5 osób.

 

Media w ostatnich dniach spekulowały o potencjalnym wybuchu reaktora jądrowego w Rosji. Wedle doniesień prasowych opartych o naukowe analizy, w skutek nieudanych testów miało dojść do przeciążenia, a w skutek tego do katastrofy. Sprawa została dziś wyjaśniona przez przedstawicieli Rosatomu.

 

Dotychczasowe przypuszczenia potwierdziła dziś strona rosyjska. Podczas testów broni w obwodzie archangielskim doszło do eksplozji „małego reaktora jądrowego”. Wybuch miał miejsce w ubiegłym tygodniu. Taki komunikat przekazali Rosjanie. Stwierdzenie „mały” pozostaje jednak dość niejasne.

 

To niestety nie koniec złych informacji. Rosatom potwierdził, że na miejscu wybuchu doszło do – jak twierdzą – krótkotrwałego wzrostu promieniowania. Zaobserwowana wartość nie została jednak ujawniona.

 

Katastrofa w elektrowni przyniosła także śmierć 5 osób na dzień dzisiejszy. Nie wykluczone, że w skutek promieniowania dojdzie do kolejnych zgonów lub zachorowań.

 

Polska w związku z katastrofą nie jest zagrożona skażeniem radioaktywnym. Obwód Archangielski leży w północno-zachodniej części Rosji nad Morzem Białym. Wedle szacunków ekspertów, żaden trzeci kraj nie jest narażony na ewentualne skutki promieniowania.

 

źródło: fb.com/ KiKŚ

foto: zrzut ekranu/ HBO