Skandal! Rzecznik praw obywatelskich broni mordercę 10-letniej Kristiny?!

Ostatnimi czasy cała Polska, jak i zagraniczne kraje żyją tragicznymi wydarzeniami, jakie dotknęły 10-letnią Kristinę ze Śląska. W związku z zatrzymaniem sprawcy brutalnego mordu, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur wydał specjalne oświadczenie. Jak się okazuje, prawnik zaciekle broni praw przestępcy i uważa, iż zastosowane wobec niego procedury były zbyt surowe.

 

W niedzielę doszło do zatrzymania 22-letniego Jakuba A., który brutalnie zamordował 10-letnią dziewczynkę z Mrowin na Dolnym Śląsku. Ciało ofiary zostało odnalezione w lesie. Jak twierdzą śledczy, 10-latkę ugodzono nożem ponad 30 razy w okolice szyi i klatki piersiowej. Sprawca upozorował także gwałt za pomocą kamienia.

 

W sprawie zatrzymania i działań m.in. służby policji wobec Jakuba A., głos zabrał Adam Bodnar z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.

„Stwierdzono, że „nie były potrzebne kajdanki zespolone ani chwyt obezwładniający”, a sam zatrzymany „nie stawiał oporu”. „Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki, do którego nie powinno dojść w demokratycznym państwie prawa” – napisano w oświadczeniu.

 

Stwierdzono także, iż wyprowadzenie przestępcy z budynku bosego i tylko częściowo ubranego jest zachowaniem niedopuszczalnym, które narusza godność zatrzymanego i stanowi pogwałcenie praw człowieka. „Z posiadanych informacji nie wynika, by podejrzany miał obrońcę (z urzędu lub wyboru), co może budzić wątpliwości co do właściwej realizacji jego prawa do obrony. Charakter popełnionego czynu (liczba ciosów nożem które miały być zadane ofierze) i zapowiedzi prokuratury o skierowaniu podejrzanego na badania psychiatryczne mogą sugerować, że człowiek ten może nie mieć właściwego rozeznania co do swojej sytuacji prawnej i znaczenia składanych oświadczeń” – dodano.

 

Mało tego, KMPT zwróciło uwagę także na nocne przesłuchiwanie przestępcy, bowiem przeprowadzenie takiego działania, kiedy zatrzymany jest zmęczony oraz wstrząśnięty daną sytuacją, nie może być uznane za humanitarne traktowanie.

 

Źródło: tvp.info
EM