Światełko w tunelu dla frankowiczów!

Paradoksalnie, w sukurs polskim frankowiczom może przyjść Unia Europejska, która zajmowała się już sprawami kredytobiorców frankowych z innych państwa, a obecnie proceduje zapytania polskiego sądu.

 

„Światełko dla frankowiczów jest coraz mocniejsze, zaczynając od orzecznictwa, które zmierza w dobrym kierunku dla konsumenta”

 

– mówi radca prawny Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Sp. Komandytowa.

 

„Mamy trzy bardzo istotne wyroki Sądu Najwyższego z października 2018 oraz kwietnia i maja tego roku. Sąd wskazał wyraźnie, że istnieje możliwość usunięcia z umowy klauzuli przyczynowej, czyli franka z umowy”

 

– tłumaczy Bochenek skupiając się na prawodawstwie krajowym.

 

Jak dodaje prawnik, zgodnie z tym mechanizmem (kredyt złotówkowy oparty o parametr LIBOR plus marża, czyli stopa procentowa przypisana do waluty franka szwajcarskiego), saldo kredytu nie byłoby przeliczane do obowiązującego kursu franka.

 

Jednak światełko nadziei tym razem zaświecić może z obszaru legislacji unijnej, nie tylko krajowej.

 

„Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygał już podobne spory frankowiczów np. na Węgrzech, Hiszpanii czy Rumunii i stawał na stanowisku, że jeżeli jakieś zapisy umowy są nieuczciwe należy je z umowy po prostu usunąć”

 

– informuje radca prawny z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Sp. Komandytowa.

 

„Jest też polski akcent w sprawie. Sąd okręgowy w Warszawie złożył zapytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”

 

– dodaje mec. Bochenek.

 

Wiele na to wskazuje, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stanie po stronie m.in. frankowiczów i potwierdzi tezy Rzecznika Generalnego TSUE. Będą to rozwiązania na korzyść klientów, ale już teraz pozwy przeciwko bankom tzw. frankowicze zaczynają wygrywać – uważa mec. Bochenek.

 

Zdaniem prawnika z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Sp. Komandytowa dzisiaj frankowicze wygrywają z powodzeniem swoje sprawy i odzyskują pieniądze dzięki uporowi, determinacji i profesjonalnej pomocy prawnej.

 

RW/Fot. Pixabay