W Łodzi przyszły na świat bliźnięta o różnych kolorach skóry. Dla znających medycynę nie jest to coś dziwnego

Niecodzienna sytuacja miała miejsce w łódzkim szpitalu imienia Rydygiera. To tam narodziły się bliźnięta: Joanna i Jason. Co ciekawe niemowlaki mają różne kolory skóry, Asia- białą, a Jason- czarną. Wbrew pozorom przyczyna takiej kolei rzeczy nie jest wyjątkowo trudna do wyjaśnienia i zdaniem ekspertów nie powinna ta sytuacja dziwić osoby znające się na medycynie.

 

Rodzice niemowlaków pochodzą z Kamerunu, są to Feumi Wanji Ornella Diana oraz Minkoumou Noumi Alex Franck. Para również jest czarnoskóra. Skąd więc jasny kolor skóry u ich córeczki?

 

Jak wyjaśnia „Dziennik Łódzki”, Joasia urodziła się albinoską. Dla bliskich dzieci nie jest to coś szczególnie zaskakującego, ponieważ wujek, a także dwaj bracia matki bliźniąt są albinosami. Również w przypadku dalszych krewnych ojca dwójki dzieci takie przypadki się zdarzały.

 

Chociaż bliźnięta o różnych kolorach skóry rodzą się rzadko, to jednak nie ma w tym nic niewytłumaczalnego czy nadzwyczajnego.

 

To może dziwić osoby nieznające się na medycynie, ale pod względem genetycznym jest to sytuacja po prostu możliwa – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim” doktor Janusz Lasota, będący konsultantem oddziału położniczo-ginekologicznego w szpitalu im. Rydygiera w Łodzi.

 

Albinizm stanowi cechę recesywną, więc może wystąpić u niemowlaka, gdy gen odpowiedzialny za to występuje u obojga rodziców. Ta przekazywana genetycznie cecha przejawia się brakiem pigmentu w skórze.

 

 

 

Źródło: Dziennik Łódzki ; gazeta.pl

Fot.: peakpx.com