Węgrzy zablokowali produkcję coca-coli za atak na tradycyjną rodzinę! [WIDEO]

Narodowa węgierska partia Nasza Ojczyzna Laszlo Toroczkaia zablokowała dziś rano wjazd do fabryki Coca-coli pod Budapesztem. Akcja wiąże się z nową kampanią popularnej firmy, która wywołała nad Dunajem falę krytyki.

 

„Co dalej? Pedofilia? #loveislove” – widniało na transparencie czcionką coca-coli pod wjazdem do fabryki napoju. Węgierscy narodowcy zablokowali wjazd do  na parking przed halami produkcyjnymi. 4 samochody i działacze z transparentem wstrzymali ruch pojazdów na dłuższy czas.

 

Na miejscu interweniowała policja. Węgierscy narodowcy prowadzą już szeroką akcję protestacyjną. Do bojkotu coca-coli zachęcają także politycy rządzącej partii Fideszu. Uważają to za atak na tradycyjne wartości i instytucję rodziny. Węgierskie społeczeństwo należy do konserwatywnych, podobnie jak polskie.

 

Co jednak wszczęło protesty? Nowa kampania promocyjna coca-coli. W ramach akcji #loveislove na słupach ogłoszeniowych, przystankach i metrze w Budapeszcie zawisły reklamy popularnego napoju na tęczowym tle wraz ze zdjęciami homoseksualnych par. Kampanii towarzyszy slogan „Zero cukru zero uprzedzeń”.

 

W ten sposób coca-cola wspiera osoby o odmiennej orientacji. To wywołało jednak na Węgrzech narodowe poruszenie. Do bojkotu napoju nawołują politycy partii Viktora Orbana oraz mniejszych narodowych formacji. W internecie krążą petycje oraz nagrania z wylewaniem zawartości puszek.

 

Co więcej, sama coca-cola zdaje się uginać pod silną falą protestów. Tydzień po inauguracji kampanii z przystanków zniknęły pierwsze reklamy i pojawiły się ich kolejne wersje, tym razem już bez jednopłciowych par, a jedynie zdjęcie puszki coli na tęczowym tle.

 

Choć sama firma zapewnia, że było to planowane od początku, ogólnokrajowe oburzenie składania do myślenia, że było to celowe działanie wyciszające sprawę. Węgrzy jednak nie odpuszczają i zapowiadają dalsze kroki przeciw coca-coli.

 

Organizatorem blokady przed fabryką był Laszlo Toroczkai, znany z przemówień na polskich Marszach Niepodległości i blokady węgiersko-serbskich granic przed imigrantami z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

 

 

Wideo z blokady można także obejrzeć na stronie internetowe partii klikając tutaj.

 

źródło: PAP

foto: mihanzak.hu