Zamach na kancelarie ubezpieczeniowe?

W programie Piotra Otrębskiego w poranku „Siódma9″ w Radio Warszawa Bartłomiej Krupa, prezes zarządu Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, wyjaśnił na czym polega rola doradców ubezpieczeniowych, którzy często pomagają obywatelom w nierównym starciu z potężnymi ubezpieczycielami.

„Skala problemów jest tak duża, że sam rzecznik finansowy nie jest w stanie załatwić ich wszystkich. Jest to kilkanaście tysięcy skarg rocznie. W latach 2015-2017 procesów sądowych przeciwko ubezpieczycielom było 200 tysięcy. To nie rzecznik finansowy prowadzi te procesy, tylko adwokaci, a na etapie przedsądowym reprezentację zapewniają kancelarie odszkodowawcze [pośrednicy odszkodowawczy]. Żeby mogły taką działalność prowadzić, prowadzą działalność gospodarczą. Wspomniany procent jest preferencją dla poszkodowanego, w odróżnieniu od sytuacji wyłożenia opłaty z góry”

– mówił Krupa.

„Istnienie doradców odszkodowawczych jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Rynek ubezpieczeniowy, jak w przypadku innych rynków finansowych, cechuje istotna dysproporcja. Jest tu pewna asymetria pomiędzy sytuacją bardzo silnego podmiotu, często międzynarodowej silnej korporacji, a jednostki. To co dla poszkodowanego jest przysporzeniem, dla zakładu ubezpieczeń jest kosztem. Prowadząc działalność ubezpieczeniową zakłady ubezpieczeniowe kierują się rachunkiem ekonomicznym. Niekiedy niestety ten rachunek przesłania cel samego ubezpieczenia, a więc ochronę poszkodowanego”

– wyjaśniał prezes Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych.

 

Co ciekawe, w Sejmie znalazł się projekt, który praktycznie likwiduje istnienie kancelarii odszkodowawczych w Polsce. Za projektem stoi senator Grzegorz Bierecki, który jednocześnie jest członkiem rady nadzorczej w dwóch zakładach ubezpieczeń, należących do Polskiej Izby Ubezpieczeń.

 

„Senacki projekt senatora Grzegorza Biereckiego trafił do Sejmu i w pierwszym czytaniu spotkał się z gremialną krytyką zarówno prawej jak i lewej strony sceny politycznej, ze względu na to, że pod przykrywką szczytnych celów w postaci ochrony osób poszkodowanych – w praktyce ten projekt, o którym mówi się jak o projekcie punktowym – miałby doprowadzić do tego, że branża (doradztwo odszkodowawcze – dop. red.) przestanie istnieć”

– powiedział dzisiaj w programie PoranekSiódma9 Bartłomiej Krupa, prezes zarządu Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych.

DP/Siódma9