Zatrzymano byłego funkcjonariusza CBA agenta Tomka

Jak doniósł na antenie TVN24 rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku prok. Paweł Sawoń były funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego Tomasz K. zatrzymany został przez CBA.

 

Prokuratura Regionalna w Białymstoku poza potwierdzeniem zatrzymania Tomasza K. poinformowała również o wejściu do krakowskich i warszawskich mieszkań Mariana Banasia oraz mieszkania jego córki znajdującego się w Krakowie.

 

Agent Tomek zatrzymany został z powodu nieprawidłowej działalności Stowarzyszenia Helper. Prokuratura ma zamiar uzupełnić wszelkie zarzuty związane z tym śledztwem.

 

Warto przypomnieć, że Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper zarządzane było przez Tomasza K. i jego małżonkę. Na rzecz stowarzyszenia przekazane zostały miliony złotych przez lokalne samorządy. Helper zajmować się miał chorymi, a te pieniądze miały pomóc w wsparciu sześciu domów samopomocy. Jak się jednak okazało z tej gotówki finansowano perfumy, drogą bieliznę, detektywa oraz firmy powiązane z byłym agentem CBA oraz jego małżonką, co udowodnili urzędnicy wojewody.

 

W związku z tym już w czerwcu 2019 r. żona Tomasza K. usłyszała od prokuratury 12 zarzutów, w tym kierowania grupa przestępczą. Agent Tomek na postawienie zarzutów czekał do połowy listopada. Musiał wówczas wpłacić poręczenie w wysokości pół miliona złotych i dostał zakaz opuszczania kraju. Usłyszał on sześć zarzutów w tym m.in. również kierowanie grupa przestępczą, przywłaszczenie mienia w wysokości 10 milionów złotych oraz oszustwa i pranie pieniędzy o wartości 2 milionów złotych.

 

Źródło: Interia