Żołnierz rozpowszechniający fake newsy zatrzymany

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej za pomocą Twittera poinformował, że żołnierz rozpowszechniający fake newsy został zatrzymany. Rozpowszechniał on dokument według, którego uposażenie dla wojskowych miałoby być zniesione z powodu koronawirusa.

 

„Skutecznie walczymy z #fakenews. Zidentyfikowaliśmy żołnierza, który sfałszował pismo ws. rzekomej rezygnacji z przyznania podwyżek w Wojsku Polskim. Stosujemy politykę „zero tolerancji dla osób szerzących dezinformację”. Dziękuje Służbie Kontrwywiadu Wojskowego za sprawną reakcję”. Tak napisał na swoim koncie na Twitterze Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

 

Chodzi tu o sprawę żołnierza, który sfałszował dokumenty odnoszące się do wzrostu uposażenia przyznanego wojskowym przez rząd w zeszłym roku. Dzięki temu wzrostowi płac średnie wynagrodzenie w armii wynosi 6150 zł. Najbardziej z podwyżki cieszyć się mogą żołnierze szeregowi, gdyż ich zarobki wzrosły nawet o 12 procent.

 

Mimo tego od pewnego czasu na internetowych forach dla żołnierzy zaczęły krążyć informacje, iż wszystkie podwyżki, dodatki oraz premie mają zostać cofnięte z powodu pandemii koronawirusa. Osoby podające takie informacje powoływały się na dokument, który rzekomo widziały. Okazało się, że za rozpowszechnieniem takiego fałszywego dokumentu stoi jeden z żołnierzy, który został jednak już zatrzymany. Ministerstwo Obrony Narodowej pokazuje tym samym, że nie godzi się na rozpowszechnianie fake newsów.

 

Źródło: Twitter, Radio Zet

Foto: You Tube/ TVP 3 Rzeszów (zrzut ekranu)